Galaktyki zderzyły się czołowo. Ma to zaskakująco pozytywny wpływ na tamtejsze gwiazdy

Kosmiczny Teleskop Hubble’a uwiecznił zderzenie czołowe między galaktykami NGC 2445 i NGC 2444. Wygląda na to, że górą w tym starciu okaże się druga z galaktyk.
Galaktyki zderzyły się czołowo. Ma to zaskakująco pozytywny wpływ na tamtejsze gwiazdy

Istnieje nawet szansa, że rezultat tej “rywalizacji” jest już znany, ponieważ widzimy obraz obu galaktyk sprzed około 181 milionów lat. Układ, określany mianem Arp 143, znajduje się w gwiazdozbiorze Rysia i jest złożony z aktywnie formującej gwiazdy galaktyki spiralnej NGC 2445 oraz nieco spokojniejszej galaktyki spiralnej NGC 2444.

Czytaj też: Najpierw Hubble, wkrótce Webb. Para galaktyk zaobserwowana przez kultowy teleskop

Ta pierwsza jest znacznie aktywniejsza ze względu na obfitość tworzącego ją gazu. Mimo to, nie jest ona w stanie uchronić się przed grawitacyjnym wpływem swojej towarzyszki. W efekcie NGC 2444 wyciąga (z naszej odległej perspektywy) gaz wchodzący w skład NGC 2445, tworząc swego rodzaju trójkąt nowo utworzonych gwiazd.

Symulacje pokazują, że zderzenia czołowe pomiędzy dwiema galaktykami to jeden ze sposobów tworzenia się pierścieni nowych gwiazd. Dlatego pierścienie związane z narodzinami gwiazd nie należą do rzadkości. Julianne Dalcanton, University of Washington

Galaktyki NGC 2445 i NGC 2444 znajdują się około 181 milionów lat świetlnych od Ziemi

Dalcanton dodaje jednak, że w tym przypadku zadziwiający jest fakt, że zamiast pierścienia astronomowie mają do czynienia z trójkątem. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest niewielka odległość dzieląca obie galaktyki oraz grawitacyjny wpływ, który je łączy. Poza tym, naukowcy przypuszczają, iż NGC 2444 posiada niewidzialne halo składające się z rozgrzanego gazu, które może pomóc w “podkradaniu” gazu tworzącego NGC 2445.

Czytaj też: Zderzenie w kosmosie było tak potężne, że fala uderzeniowa jest większa niż cała nasza galaktyka

Pomiędzy obiema galaktykami wydają się istnieć strumienie młodych gwiazd tworzących coś w rodzaju mostu łączącego obie struktury. Tworzące te strumienie obiekty musiały powstać od 50 do 100 milionów lat temu. Z kolei młodsze gwiazdy, mające nie więcej niż 1 do 2 mln lat, formują się bliżej centrum NGC 2445.