Dron z bronią od izraelskiej firmy. Golden Eagle to ponoć pierwszy taki dron na świecie

Izraelska firma Steadicopter we współpracy z Smart Shooter zapewniła światu wyjątkowy system uzbrojenia Golden Eagle. Dlaczego wyjątkowy? Bo to ponoć jedyny taki na świecie dron z bronią, który dzięki swojej nowoczesnej wieżyczce jest “pierwszym w historii bezzałogowy śmigłowcem z możliwością precyzyjnego trafiania w cele”.
Dron z bronią od izraelskiej firmy, Golden Eagle,
Dron z bronią od izraelskiej firmy, Golden Eagle,

Golden Eagle, to dron z bronią od izraelskiej firmy

W skrócie? To dron przyjmujący postać helikoptera, do którego przyczepiono broń palną. Nie jest to pierwszy i zdecydowanie nie będzie to ostatni sprzęt tego typu, ale Steadicopter słusznie uważa, że dzieło Golden Eagle jest wyjątkowe w segmencie dronów, które wykorzystują charakterystyczne dla śmigłowca wirniki. Opiera się na sprawdzonej już w boju platformie Black Eagle 50E i wykorzystuje technologię opartą na sztucznej inteligencji oraz system SMASH Dragon wspomnianej firmy Smart Shooter.

Czytaj też: Opisujemy antybalistyczny system Patriot PAC-3. Polska ciągle czeka na jego dostawę, ale USA już nas wzmocniło

Zanim jednak przejdziemy do śmiercionośnego systemu, zatrzymajmy się na samym dronie, który jest lekki, niezwykle ekonomiczny, prosty w obsłudze i tym samym łatwy w konserwacji. Może startować i lądować w pionie, a dzięki ogólnej konstrukcji potrafi latać przez długi czas i na duże odległości. Jednak najwięcej uwagi i tak przykuwa SMASH Dragon.

Po zamontowaniu SMASH Dragon na Golden Eagle otrzymuje się nie tylko “drona z bronią”, ale kompleksowy system na bazie sztucznej inteligencji. Na poletku fizycznym wieżyczka, która może sięgnąć po m.in. karabiny szturmowe czy snajperskie, posiada specjalny podsystem stabilizacji z opatentowanymi algorytmami wykrywania i śledzenia celów oraz wyrafinowanymi możliwościami wizji komputerowej.

Czytaj też: Czym jest NLAW, czyli wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych?

Wykorzystując sztuczną inteligencję, wizję komputerową i zaawansowane algorytmy, technologia SMASH firmy Smart Shooter zwiększa skuteczność każdej misji dzięki możliwości precyzyjnego atakowania i rażenia celów naziemnych, powietrznych i morskich, zarówno statycznych, jak i ruchomych, podczas operacji dziennych, jak i nocnych. Nasza lekka, zrobotyzowana broń SMASH Dragon może być stosowana na różnych bezzałogowych platformach powietrznych i jesteśmy zaszczyceni współpracą z firmą Steadicopter i wspólnym oferowaniem systemu Golden Eagle RUAS– powiedział Dr Abraham Mazor, VP Marketing & Business Development w Smart Shooter.

Czytaj też: Śmigłowce szturmowe Ka-52 Aligator, czyli podstawowy sprzęt Rosji do panowania w powietrzu, który masowo niszczą im Ukraińcy

To właśnie one umożliwiają oddanie precyzyjnych wystrzałów w statyczne i ruchome cele. Tymi zajmuje się sztuczna inteligencja, która zapewnia doskonałą świadomość sytuacyjną oraz autonomiczną klasyfikację i śledzenie wielu celów. W praktyce zdalnie sterowany system uzbrojenia namierza cel, śledzi go i na polecenie operatora pozwala oddać celny strzał. Dzięki rozbudowanej bazie danych, system autonomicznie identyfikuje i rozróżnia różne typy celów niezależnie od domeny, ich stanu, pogody i pory dnia.