Inteligentne soczewki kontaktowe zapobiegają ślepocie związanej z cukrzycą

Retinopatia cukrzycowa to choroba, która pojawia się, gdy zmiany cukrzycowe uszkadzają naczynia krwionośne w oku, zmniejszając tym samym przepływ krwi do komórek nerwowych siatkówki. To stopniowo prowadzi do pogorszenia wzroku, a nawet ślepoty. Koreańscy naukowcy opracowali inteligentne soczewki kontaktowe, które zapobiegają retinopatii cukrzycowej i leczą jej początkowe stadia.
Nowe soczewki kontaktowe mogą zdziałać cuda

Nowe soczewki kontaktowe mogą zdziałać cuda

Istnieją metody leczenia retinopatii cukrzycowej, ale skupiają się one głównie na zmniejszeniu zapotrzebowania siatkówki na tlen i nie są nieinwazyjne. Jedna z technik wykorzystuje laser do wypalenia komórek nerwowych w obwodowej części siatkówki. Po takim zabiegu, tlen, który byłby przez nie wykorzystywany, może być pobrany przez inne komórki. Inna metoda polega na podaniu zastrzyku do gałki ocznej i wprowadzeniu leku, który ogranicza wzrost nowych naczyń krwionośnych.

Czytaj też: Firma InWith zapowiedziała miękkie i inteligentne soczewki kontaktowe

Obie wspomniane metody są bolesne i potencjalnie obarczone powikłaniami. Dlatego naukowcy już od dłuższego czasu pracują nad metodami nieinwazyjnymi i techniką zwaną fotobiomodulacją, która polega na ekspozycji oka światłem dalekiej lub bliskiej podczerwieni. Powoduje to rozszerzenie naczyń krwionośnych oka i zwiększenie przepływu natlenowanej krwi.

Naukowcy z Uniwersytet Nauki i Technologii Pohang (POSTECH) pod kierownictwem prof. Sei Kwanga Hahna wiedzą, jak tego dokonać. Stworzyli specjalne elastyczne soczewki kontaktowe, które wykorzystują zjawisko fotobiomodulacji do leczenia retinopatii cukrzycowej.

Schemat działania soczewki

W badaniu przeprowadzonym na modelach zwierzęcych z cukrzycą naukowcy potwierdzili, że retinopatia cukrzycowa nie pojawiła się u zwierząt, które nosiły inteligentne soczewki kontaktowe przez 15 minut 3 razy w tygodniu przez 8 tygodni. Natomiast u zwierząt, które nie nosiły soczewek, choroba się pojawiła. Badania histologiczne rogówki i siatkówki potwierdziły, że terapia ta jest bezpieczna.

Co ciekawe, metodę fotobiomodulacji można połączyć z innymi użytecznymi funkcjami inteligentnych soczewek kontaktowych, m.in. monitorowania saturacji, tętna, bezsenności, depresji czy chorób okulistycznych. Osiągnięcia koreańskich uczonych opublikowano w czasopiśmie naukowym Advanced Science.