Microsoft, Google, Apple i Mozilla łączą siły w imię lepszych przeglądarek. Cel? Opracowanie Interop 2022

Na ten moment Google Chrome ma ogromny, bo 64,92% udział na rynku przeglądarek na komputerach stacjonarnych (dane Statcounter). Wyniku nie zawyżają więc te preinstalowane na smartfonach, dlatego możemy śmiało uznać Chrome za króla nie do zrzucenia z piedestału. Jednak i tak nie przeszkodziło to firmie Google w połączeniu sił z innymi producentami w imię lepszych przeglądarek, czego celem jest opracowanie benchmarku Interop 2022.
Microsoft, Google, Apple, Mozilla, Interop 2022, przeglądarki,
Microsoft, Google, Apple, Mozilla, Interop 2022, przeglądarki,

Benchmark Interop 2022 poprawi najważniejsze przeglądarki na rynku

Po której ze stron opowiadacie się na swoich komputerach stacjonarnych? Wybieracie Chrome, Operę, Firefoxa, Safari, wbudowanego Edge, czy robicie na przekór wszystkim i sięgacie po Explorera? Każda z tych przeglądarek ma swoje wady i zalety, ale wielu i tak powie, że te oparte o Chromium, to “to samo”. Dziś jednak nie o tym, która przeglądarka jest najlepsza, a o tym, że giganci stojący za większością najpopularniejszych przeglądarek, połączyli siły z celem opracowania Interop 2022.

Czytaj też: Jak technologia produkcji TSMC zwiększyła wydajność procesora SI od Graphcore o 40%?

Dowiedzieliśmy się tego z wpisu na web.dev, gdzie opisano, w jaki sposób te cztery tytułowe firmy (i nie tylko) będą współpracować nad nowym wzorcem interoperacyjności dla nowoczesnych przeglądarek o nazwie Interop 2022. Celem tego wysiłku jest możliwie największe zredukowanie problematycznych kwestii, z którymi mierzą się programiści i umożliwienie im swobodniejszej pracy bez wymagania od nich zajmowania się różnymi niespójnościami w różnych przeglądarkach. Innymi słowy, zapewni to do pewnego stopnia unifikację niektórych elementów przeglądarek.

Czytaj też: Nowe wieści o GeForce RTX 3090 Ti oraz RTX 3070 Ti 16 GB. Czy na premierę mamy jeszcze czekać?

W praktyce Interop 2022, jako benchmark, skupi się na 15 różnych i konkretnych obszarach nowoczesnych przeglądarek, które często przysparzają problemów twórcom stron internetowych ze względu na różnice między platformami. Co ważne, Google, Microsoft, Apple, Mozilla, ale też Bocoup i Igalia zgodziły się, aby ich autorskie przeglądarki zachowywały się tak samo w tych określonych obszarach.

Czytaj też: Jak wykorzystać sieć 5G? Wiele gałęzi przemysłu już wie jak to zrobić

Sam w sobie Interop 2022 będzie wieloletnim projektem, mającym przede wszystkim służyć bezpośrednio programistom, ale też użytkownikom, choć w bardziej pośredni sposób. Cały proces, choć bez szczegółów, możecie śledzić na oficjalnej stronie Interop 2022, gdzie najgorzej wypada Safari pod kątem stabilności.