Soczewka grawitacyjna uwieczniona przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Zobaczcie gromadę oddaloną o miliardy lat świetlnych

Gromada galaktyk znana jako SDSS J1004+4112 jest tak odległa, że jej obraz pochodzi z czasów, gdy wszechświat był w połowie obecnego wieku.
Soczewka grawitacyjna uwieczniona przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Zobaczcie gromadę oddaloną o miliardy lat świetlnych

Korzystając z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a astronomowie wykonali pierwsze w historii zdjęcie pojedynczego kwazara zogniskowanego w pięciu obrazach. Na fotografii, którą możecie zobaczyć poniżej, znajdują się liczne galaktyki, a nawet supernowa, czyli niezwykle silna eksplozja.

Czytaj też: Messier 99 na nowych zdjęciach. Galaktyka ta została zidentyfikowana niemal 250 lat temu

Cztery z pięciu obrazów ukazujących kwazar otaczają centrum gromady, natomiast ostatni jest osadzony na prawo od jądra centralnej galaktyki w gromadzie SDSS J1004+4112. Dokonania astronomów są częścią programu Sloan Digital Sky Survey mającego na celu obserwacje nieba i katalogowanie wykrytych obiektów.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a prowadzi obserwacje od ponad 30 lat

Oddalona o siedem miliardów lat świetlnych gromada cechuje się przesunięciem ku czerwieni wynoszącym z=0,68. Widzimy rzecz jasna nieaktualny obraz, który dotarł do Ziemi po pokonaniu ogromnej odległości. Kosmiczny Teleskop Hubble’a, stanowiący klucz do wykonanych obserwacji, znajduje się na orbicie okołoziemskiej od 1990 roku. Pomimo imponującej długowieczności, teleskop ten wydaje się coraz bliższy zakończenia swojej misji.

Czytaj też: Galaktyki tworzą kosmiczną iluzję. Dzieląca je odległość jest znacznie większa niż się wydaje

Soczewkowanie grawitacyjne, którego efekty są widoczne na wykonanych zdjęciach, jest korzystne z punktu widzenia astronomii, ponieważ umożliwia powiększenie oraz rozjaśnienie obrazu obserwowanych obiektów. Jest to więc skuteczny sposób na poprawę jakości obserwacji. Aby w ogóle doszło do takiego zjawiska potrzebna jest obecność masywnego ciała wywierającego grawitacyjny wpływ na światło emitowane przez obiekt znajdujący się z tyłu.