Amerykańskie Siły Kosmiczne zamierzają urządzać patrole wokół Księżyca

Z materiału opublikowanego przez US Air Force Research Laboratory wynika, że amerykańskie siły zbrojne zamierzają rozszerzyć swoje działania poza orbitę geostacjonarną, sięgając aż do Księżyca.
Amerykańskie Siły Kosmiczne zamierzają urządzać patrole wokół Księżyca

Zmiany są pokaźne, ponieważ w grę wchodzi poszerzenie zasięgu działań Laboratorium aż 10-krotnie, podczas gdy w przypadku sił zbrojnych mowa o 1000-krotnym powiększeniu. W praktyce oznacza to prowadzenie działań nawet w obrębie niewidocznej strony Księżyca.

Czytaj też: W piątek w powierzchnię Księżyca uderzy obiekt. Będzie rozpędzony do niemal 9000 km/h

Do działania zostanie też oddelegowany satelita Cislunar Highway Patrol System (CHPS). US Air Force Research Laboratory planuje ogłosić 21 marca warunki dotyczące ewentualnego prototypu, by w lipcu przyznać kontrakt jednej z firm gotowych do jego realizacji. W projekcie weźmie też udział kilka organizacji wojskowych. Jak wyjaśnia Brian Weeden, tego typu działania stanowią pierwszy krok w stronę zrozumienia, co dzieje się w przestrzeni kosmicznej. Chodzi również o identyfikację potencjalnych zagrożeń w kontekście działań Stanów Zjednoczonych.

Orbita okołoziemska jest już zatłoczona – to samo może czekać przestrzeń wokół Księżyca

CHPS najprawdopodobniej nie będzie w stanie reagować na jakiekolwiek zagrożenia. Ma natomiast służyć przede wszystkim do zapewnienia świadomości sytuacyjnej. Jeśli chodzi o przyczyny stojące za decyzją o poszerzeniu zakresu działań Stanów Zjednoczonych, to za główny powód uznaje się zarządzanie rosnącym ruchem kosmicznym w środowisku księżycowym. Innymi słowy: w obrębie Srebrnego Globu robi się na tyle tłoczno, że trzeba tam wprowadzić nieco kontroli.

Czytaj też: Chiński łazik Yutu-2 znalazł szklane kulki na Księżycu

Jak dodają Amerykanie, za sprawą satelity CHPS i – co bardzo prawdopodobne – kolejnych tego typu misji – amerykańskie wojsko zamierza zapewnić pokojowy rozwój przestrzeni kosmicznej i stworzyć bezpieczne i stabilne środowisko umożliwiające prowadzenie badań oraz zachodzenie komercyjnego rozwoju. Wśród innych przyczyn wymienia się też obawy co do tego, iż obiekty kosmiczne umieszczone w przestrzeni pomiędzy Ziemią i Księżycem przez rządy innych państw zostaną uszkodzone za sprawą działań prowadzonych na przykład na niskiej orbicie okołoziemskiej i orbicie geostacjonarnej.