Przymierzacie się do kupienia DDR3? Spieszcie się, bo ceny pamięci starszej generacji czekają wzrosty

W starsze zestawy komputerowe opierające się na płytach głównych i procesorach zgodnych ze standardem DDR3, mogą wkrótce uderzyć wzrosty kosztu modernizacji na poletku samej pamięci operacyjnej. Powód? Zaczynie brakować DDR3 na rynku, a tak przynajmniej twierdzi firma TrendForce, zajmująca się badaniem rynku, która zauważyła “gwałtownie kurczącą się podaż” pamięci RAM DDR3 w segmencie konsumenckim, przez co w nadchodzącym kwartale ceny pamięci DDR3 mogą wzrosnąć nawet o 5%.
Przymierzacie się do kupienia DDR3, ceny pamięci starszej generacji, DDR3
Przymierzacie się do kupienia DDR3, ceny pamięci starszej generacji, DDR3

Podaż DDR3 na rynku czekają spadki. To może zwiastować wysokie ceny

Pewne jest, że najwięksi gracze na rynku DDR3, czyli m.in. Samsung i SK Hynix, powoli obierają kurs na całkowite zakończenie produkcji DDR3 i ogłoszenie statusu EOL (End of Life) na korzyść DDR5. Obecnie ograniczają ich produkcję i tylko Micron wyłamuje się z tego trendu, chcąc produkować DDR3 przynajmniej do 2026 roku. Z kolei mniejsi producenci tego standardu pamięci nie mają zamiaru zwiększać mocy przerobowych na liniach produkcyjnych, co sprawi, że podaż w nadchodzących miesiącach znacząco spadnie i żadna firma nie “załata” powstałej luki.

Czytaj też: Alder Lake wspierają ECC, ale tego nie wykorzystacie. Intel zablokował to na chipsetach innych niż W680

Wiadomo też, że sklepy i magazyny odegrają ogromną rolę w nadchodzących miesiącach, bo mogą wykorzystać je z głową, czyli robiąc odpowiednie zapasy na nadchodzące “chude czasy”. Wbrew pozorom, ten starszy standard pamięci jest nadal popularny i nie chodzi tylko o stricte komputery, ale też dekodery czy urządzenia sieciowe.

Obecnie jednak trudno narzekać na ceny DDR3, bo najtańsze można kupić już za 20 zł, gwarantując sobie dodatkowe 2 GB RAMu. Ponad dwa razy więcej należy wydać na 4 GB moduły i nawet 130/150 złotych za 8 GB kości. To jednak może zmienić się w ciągu nadchodzących miesięcy i choć nie mówimy tutaj o katastrofie cenowej, to przy masowym ulepszaniu kilkudziesięciu zestawów, różnica cenowa może stać się zauważalna.

Czytaj też: Wszystko co wiemy o GeForce RTX 4000. Kwestia pamięci, GPU i daty premiery

Warto jednocześnie pamiętać o problemie dobierania modułów do danych sprzętów. Mam nadzieję, że nie muszę przypominać o konfliktach kompatybilności między różnymi DDR3? Nie chodzi tutaj nawet o producenta czy rodzinę produktów, a bezpośrednio same moduły, których różna specyfikacja może zarówno powodować problemy już przy uruchomieniu komputera albo sprawić, że sprzęt będzie mniej stabilny.