Nowy system deFNder od FN Herstal, deFNder, FN Herstal,

Nowy system deFNder od FN Herstal ma zwalczać wrogie drony. Demonstracje to potwierdziły

Podczas ćwiczenia NATO NonLethal Technology Excercise, które miało miejsce od 4 do 24 marca na włoskiej wyspie, spółka FN Herstal z Belgii sprawdziła w praktyce nowy system deFNder, demonstrując możliwości swojego dzieła w praktyce. Ten ma za zadanie zwalczać wrogie drony, czyli realnie wysokie zagrożenie, którego można się obawiać nie tylko podczas wojny i na froncie.

Belgijska spółka FN Herstal zademonstrowała swój nowy system deFNder podczas ćwiczeń

O demonstracji dowiedzieliśmy się oficjalnie dopiero 29 marca i choć te ponoć zakończyły się sukcesem (pokazały deFNder w dobrym świetle), to firma nie postarała się o szczegółowe informacje na ten temat i tym bardziej jakiekolwiek nagrania. Wiemy tylko tyle, że ćwiczenie zostało poświęcone udowodnieniu skuteczności deFNder co do zwalczania małych, aerodynamicznych i stosunkowo wolnych celów (LSS – Low, Slow and Small).

Czytaj też: Polska amunicja krążąca Warmate. Jeśli kojarzycie drony Switchblade, to ten materiał jest dla Was

Podczas ćwiczenia system deFNder zamknięto w kontenerze, w którym znalazła się para operatorów, odpowiadających za obsługę całości, czyli głównie podejmowanie decyzji. DeFNder w oryginale operuje na szeregu czujników RF oraz radarów. Wykryte cele za pośrednictwem czujników RF oraz radarów są wyświetlane na dwuwymiarowej mapie, co ma „przyspieszać proces podejmowania decyzji o znaczeniu krytycznym”.

Czytaj też: Korea Południowa wystrzeliła pocisk Haesung II. To odpowiedź na działania Korei Północnej

Te decyzje sprowadzają się do zaatakowania wrogich obiektów jednym z dwóch efektorów (miękkim lub twardym), nad którymi pieczę stanowi ulepszony system kierowania ogniem do celów powietrznych i automatyczne wykrywanie za pomocą kamer optycznym. Pierwsze próby zażegnania zagrożenia można przeprowadzić efektorem miękkim, czyli zagłuszaczem sygnału. Jeśli ten okaże się niewystarczający, do gry wkroczą cięższe działa.

Czytaj też: 33000-kilogramowe działo morskie OTO 127/64 LW Vulcano trafi na pokład niemieckich fregat F126

W wersji deFNder Light może to być salwa z 5,56- lub 7,76-mm karabinu maszynowego FN Minimi lub 7,62-mm karabinu maszynowego FN MAG. Wariant deFNder Medium można już uzbroić w potężniejsze sprzęty, bo oprócz wspomnianego karabinu FN MAG również 12,7-mm karabin maszynowy lub 40-mm granatnik automatyczny z programowalną amunicją.