Kolejna egzoplaneta zidentyfikowana na orbicie pobliskiej gwiazdy. Oto, co wiemy o HD 83443

Około 133 lat świetlnych od Ziemi znajduje się gwiazda o ponad dwukrotnie wyższej metaliczności od Słońca. Niedawno na jej orbicie zaobserwowano egzoplanetę, która jest masywniejsza od Jowisza.
Kolejna egzoplaneta zidentyfikowana na orbicie pobliskiej gwiazdy. Oto, co wiemy o HD 83443

Sama gwiazda ma około 2,64 miliarda lat, jest więc niemal dwukrotnie młodsza od Słońca. Wcześniej astronomowie zidentyfikowali HD 83443b, czyli egzoplanetę będącą jednym z gorących Jowiszy. Obiekt ten ma masę wynoszącą około 0,41 masy Jowisza i okrąża swojego gospodarza co trzy dni.

Czytaj też: Skały zamieniają się tam w parę. Ekstremalna egzoplaneta w obiektywie teleskopu Hubble’a

Nowa publikacja w tej sprawie, dostępna w formie pre-printu w serwisie arXiv, jest poświęcona HD 83443 c. Owa planeta pozasłoneczna ma masę odpowiadającą 1,5-krotności masy Jowisza. Wykonanie pełnej orbity wokół jej gwiazdy zajmuje tej egzoplanecie 22,6 roku. Odległość między tymi obiektami wynosi około 8 jednostek astronomicznych.

Egzoplaneta HD 83443 c znajduje się w odległości około 8AU od swojej gwiazdy

Obserwacjami układu HD 83443 zarządzała Adriana Errico z University of Southern Queensland. To właśnie jej zespół odkrył nową planetę krążącą wokół tamtejszej gwiazdy. Identyfikacja była możliwa dzięki analizie prędkości radialnych. Dane zebrano z wykorzystaniem czterech instrumentów: spektrografu UCLES, spektrometru HIRES, teleskopu HARPS oraz teleskopu MINERVA-Australis.

Czytaj też: Egzoplaneta K2-2016-BLG-0005Lb to klon Jowisza. Jest wyjątkowa także z innego powodu

HD 83443 c krąży wokół swojej gwiazdy po wyjątkowo silnie ekscentrycznej orbicie o wartości 0,76. Tak wysoki mimośród może oznaczać, że w pewnych okolicznościach HD 83443 b została wyrzucona na bliską orbitę, podczas gdy HD 83443 c trafiła na znacznie odleglejszą i bardziej ekscentryczną. Przypuszczalnie w układzie istniała też trzecia, mniej masywna egzoplaneta, która została całkowicie wyrzucona z układu. HD 83443 c okazuje się rekordowa, ponieważ jest najodleglejszym towarzyszem gorącego Jowisza cechującym się tak wysoką ekscentrycznością orbitalną.