13 dni terapii i 30 lat wstecz. Oto nowatorska metoda odmładzania komórek

Przedstawiciele Babraham Institute prowadzą badania, których celem jest spowolnienie procesu starzenia. I bardzo dobrze im idzie.
13 dni terapii i 30 lat wstecz. Oto nowatorska metoda odmładzania komórek

Wygląda bowiem na to, że nastąpił przełom w tzw. medycynie regeneracyjnej. Publikacja w tej sprawie jest dostępna na łamach eLife i opisuje, jak naukowcom udało się “odmłodzić” komórki skóry o 30 lat. Ważny jest przy tym fakt, że terapia została przeprowadzona bez skutków ubocznych, które prowadziłyby do utraty niektórych funkcji, jakie pełnią owe komórki.

Czytaj też: RASC – odkryto nowe komórki w ludzkich płucach. Pomogą walczyć z groźną chorobą

Jednym z problemów związanych ze starzeniem się ludzkiego organizmu jest rosnące ryzyko błędów dotyczących replikacji komórek. W efekcie pojawiają się dysfunkcje, które prowadzą do defektów w funkcjonowaniu naszych ciał. Terapie mające na celu przeciwdziałanie temu zjawisku wykorzystują komórki macierzyste, cechujące się zdolnością do przyjmowania formy niemal dowolnych komórek. Innymi słowy, komórki macierzyste mogą różnicować się w komórki innych typów, dzięki czemu są niezwykle wszechstronne.

Chcąc zapanować nad procesem przeprogramowywania, autorzy nowych badań postanowili zatrzymać go na pewnym etapie. W efekcie udało im się znaleźć równowagę między przeprogramowaniem komórek, które stają się biologicznie młodsze, a możliwością odzyskania przez nie wyspecjalizowanych funkcji. 13-dniowa terapia umożliwia usunięcie zmian, które pojawiły się wraz z wiekiem. Częściowo przeprogramowane komórki mogły następnie rozwijać się w normalnych warunkach, a naukowcy obserwowali, czy ich specyficzne funkcje powróciły. I tak właśnie się stało.

Czytaj też: Komputer DNA, który wykrywa wirusy w ślinie. Nowe urządzenie zachwyca wydajnością

W ciągu ostatniej dekady nastąpił postęp w naszym rozumieniu starzenia się na poziomie molekularnym, dzięki czemu powstały techniki pozwalające badaczom oceniać zmiany biologiczne związane z wiekiem występujące w ludzkich komórkach. […] Nasze wyniki stanowią duży krok naprzód w rozumieniu przeprogramowywania komórek. Udowodniliśmy, że komórki mogą być odmładzane bez utraty swoich funkcji, a odmładzanie polega na przywracaniu funkcji starym komórkom. Fakt, że zaobserwowaliśmy również odwrócenie wskaźników starzenia w genach związanych z chorobami, jest szczególnie obiecujący dla przyszłości naszej pracy. Diljeet Gill, Babraham Institute