Seria OPPO K10 z nowymi układami MediaTek zadebiutuje już niedługo

Gdy MediaTek ogłaszał swoje nowe układy przeznaczone dla średniej półki, producenci od razu zaczęli ogłaszać swoje plany względem nich. Jednym z nich była właśnie firma OPPO, która już niedługo dostarczy na rynek serię OPPO K10 wyposażoną w nowe chipsety Dimensity.
oppo k10
oppo k10

Seria OPPO K10 z Dimensity 8000

Wedle dotychczasowych informacji, w skład serii OPPO K10 wejdą dwa modele – K10 i K10 Pro. Oba wyposażone zostaną w dwa nowe układy od MediaTek, czyli Dimensity 8000 dla modelu podstawowego i Dimensity 8100 dla Pro. Są to procesory przeznaczone dla flagowców z nieco niższej półki, a także dla modeli ze średniej półki cenowej. Dlatego nie powinno nikogo dziwić, że ich bezpośrednią konkurencją jest poprzednia generacja flagowców Qualcomma. Wedle testów porównawczych, Dimensity 8000 jest na tym samym poziomie co Snapdragon 888, choć wydaje się, że są bardziej energooszczędne.

Czytaj też: Android 13 rozwiąże jeden z problemów kart eSIM

Fakt, że OPPO sięgnie po te układy nie jest dla nas nową informacją, bo producent pochwalił się tym tuż po ogłoszeniu przez MediaTek serii Dimensity 8000. Oba układy są do siebie bardzo podobne, wykonane w 5 nm procesie technologicznym i zbudowane są z czterech rdzeni Cortex A55 taktowanych zegarem 2.0 GHz oraz czterech mocniejszych rdzeni Cortex A78. W przypadku tych ostatnich widać już różnicę w taktowaniu, bo w Dimensity 8100 jest ono na poziomie 2,85 GHz, a Dimensity 8000 – 2,75 GHz.

W obu znalazł się też procesor graficzny Mali-G610 MC6 z technologią MediaTek HyperEngine 5.0 dla gier i APU 580 5. generacji oraz obsługę pamięci LPDDR5. Dimensity 8100 obsłuży obraz w rozdzielczości WQHD przy 120 Hz, zaś maksimum możliwości Dimensity 8000 to FHD+ przy 168 Hz. Oba mają również dekodery wideo 4K AV1 i obsługują HDR10+ Adaptive (dostosowujący zawartość HDR10+ do warunków oświetlenia otoczenia).

Czytaj też: Był iPhone z USB-C, więc teraz przyszedł czas na smartfon z Androidem i portem Lightning

Jednak o ile specyfikacja tych SoC jest nam znana, o tyle o samych smartfonach nie wiemy zbyt wiele. Certyfikat 3C, który te modele otrzymały na początku zeszłego miesiąca wskazuje, że seria K10 obsługiwać będzie szybkie ładowanie z mocą 80 W. I to właściwie wszystko na ten moment, choć na więcej informacji nie będziemy musieli czekać. Jak poinformował znany lekaster Digital Chat Station, seria OPPO K10 zadebiutuje już 5 kwietnia, więc za dwa dni. Być może jednak do tego czasu w sieci pojawią się jeszcze jakieś przecieki na temat tych smartfonów.