Spacer kosmiczny z perspektywy, jakiej jeszcze nie widzieliście. Tak astronauci opuścili ISS

Spacer kosmiczny polega na wyjściu poza pokład statku kosmicznego, takiego jak na przykład Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Niedawno takie zadanie wykonali Raja Chari i Matthias Maurer.
Spacer kosmiczny z perspektywy, jakiej jeszcze nie widzieliście. Tak astronauci opuścili ISS

Gdybyśmy żyli w latach 60. bądź 70. ubiegłego wieku to powyższa wiadomość z pewnością mogłaby nas elektryzować. Od tamtej pory spacery kosmiczne nieco jednak spowszedniały i obecnie nie są aż tak dużym wyzwaniem. W tym przypadku możemy natomiast mówić o szczególnym elemencie kosmicznej wyprawy. Jest nią perspektywa, z jakiej spacer został uwieczniony.

Czytaj też: Roskosmos grozi Zachodowi. Szef rosyjskiej agencji kosmicznej znowu zabrał głos w sprawie ISS

Wszystko za sprawą Sebastiana Voltmera, niemieckiego fotografa, który uwiecznił spacerujących kosmonautów z powierzchni Ziemi. Chari i Maurer zajmowali się wtedy miedzy innymi instalacją kamery oraz prowadzeniem prac konserwacyjnych i modernizacyjnych, które potrwały około sześciu godzin. Voltmer sądzi, iż jest to pierwsze w historii zdjęcie wykonane z takiej perspektywy, które ukazuje dwie osoby przeprowadzające spacer kosmiczny.

Spacer kosmiczny widoczny na zdjęciu odbył się 23 marca

Jak dodaje autor fotografii, została ona wykonana 23 marca z wykorzystaniem teleskopu C11 EdgeHD. Warunki pogodowe były dobre, co umożliwiło uwiecznienie tego niecodziennego widoku. Voltmer niemal od razu zaprezentował swoje dzieło niemieckim mediom, pokazując Matthiasa Maurera. Chciał jednak pokazać również drugiego z kosmonautów, w czym pomógł mu inny fotograf, Philip Smith.

Czytaj też: Kosmiczny Teleskop Hubble’a odkrył najbardziej odległą gwiazdę w historii. Poznajcie Earendel

Okazało się, że drugi z artystów zrobił zdjęcie, na którym widać jak Raja Chari siedzi na robotycznym ramieniu Canadarm 2. Co ciekawe, w 2011 roku Ralph Vandebergh, który amatorsko zajmował się fotografią, uwiecznił Amerykanina Steve’a Bowena podczas spaceru kosmicznego. Wspólnym elementem zdjęć z 2011 i 2022 roku okazało się… robotyczne ramię Candarm 2.