Świnie mają szereg emocji i chętnie się nimi dzielą. Naukowcy przeanalizowali wydawane przez nie dźwięki

Dobro innych zwierząt odgrywa coraz ważniejszą rolę w cywilizowanym świecie, dlatego przeprowadzono badania, których celem jest poznanie emocji wyrażanych przez świnie za pośrednictwem ich odgłosów.
Świnie mają szereg emocji i chętnie się nimi dzielą. Naukowcy przeanalizowali wydawane przez nie dźwięki

Wyniki analiz zostały w ubiegłym miesiącu przedstawione na łamach Scientific Reports. Objęły one 411 świń i ponad 7000 nagrań związanych z wszelkiej maści chrumknięciami i piskami. Ostatecznie udało się podzielić je na dziewiętnaście różnych kategorii. Projekt ma międzynarodowy charakter i jest realizowany przez naukowców ze Szwajcarii, Danii, Norwegii, Francji i Czech.

Czytaj też: Przeszczep serca genetycznie zmodyfikowanej świni przyjął się u człowieka. To przełom

Analizy obejmowały bardzo zróżnicowane dźwięki – część z nich odnosiła się do pozytywnych emocji, takich jak radość z otrzymanego pożywienia, inne natomiast były związane z odgłosami wykonywanymi w czasie uboju. Narzędzie umożliwiające rozpoznawanie poszczególnych emocji powinno umożliwić monitorowanie dobrostanu świń.

Świnie są bardzo skore do wyrażania emocji za pośrednictwem dźwięków

Nietrudno wyobrazić sobie scenariusz, w którym podobne rozwiązania posłużyłyby do analizowania nastrojów innych zwierząt. Dotychczasowe wyniki okazały się bardzo imponujące, ponieważ naukowcy osiągnęli 92-procentową skuteczność w klasyfikacji odgłosów pod kątem ich pozytywnego bądź negatywnego pochodzenia. Z kolei efektywność dotycząca dokładnego rozpoznawania genezy dźwięków wyniosła 82 procent.

Czytaj też: Tak brzmi Ganimedes. Sonda Juno nagrała odgłosy księżyca Jowisza

W toku badań okazało się, że pozytywne uczucia są wyrażane przez świnie za pomocą krótkich chrumknięć. Z kolei negatywne emocje są przekazywane za pośrednictwem dłuższych odgłosów. Jak przyznają autorzy, świnie, w odróżnieniu od innych zwierząt, takich jak na przykład krowy, bardzo chętnie dzielą się swoimi emocjami wykorzystując w tym celu dźwięki.