W 2021 roku z Google Play usunięto ponad milion złośliwych aplikacji

Google cały czas ulepsza zabezpieczenia swojego sklepu z aplikacjami, by jeszcze bardziej chronić bezpieczeństwo i prywatność swoich użytkowników. Teraz firma zaprezentowała nam statystyki dotyczące bezpieczeństwa Google Play za 2021 rok, informując m.in. o ilości usuniętych złośliwych aplikacji czy zbanowanych lub usuniętych kont deweloperskich.
W 2021 roku z Google Play usunięto ponad milion złośliwych aplikacji
W 2021 roku z Google Play usunięto ponad milion złośliwych aplikacji

Google zablokowało ponad milion złośliwych aplikacji na Androida w 2021 roku

W trosce o prywatność i bezpieczeństwo osób korzystających z Google Play, gigant z Mountain View podejmuje różne kroki. Niedawno dowiedzieliśmy się, że 11 maja zablokuje aplikacje firm trzecich służące do nagrywania rozmów, a także wprowadzi w swoim sklepie dodatkową sekcję dotyczącą bezpieczeństwa danych. Głównie jednak walczy z bezpośrednimi zagrożeniami w postaci złośliwych aplikacji i niebezpiecznych lub spamerskich kont deweloperskich.

Czytaj też: Google w Europie umożliwi odrzucenie wszystkich ciasteczek

Jak wynika z danych przedstawionych przez Google, w 2021 roku z Google Play usunięto 1,2 mln aplikacji naruszających zasady sklepu. Jak twierdzi firma, dzięki temu można było uniknąć miliardów potencjalnie szkodliwych instalacji. Przy okazji zbanowano też 190 00 kont należących do deweloperów rozpowszechniających złośliwe oprogramowanie lub kradnących dane osobowe od użytkowników. Dla porównania, w 2020 roku ta liczba wynosiła 119 tys. Poinformowano też o zamknięciu pół miliona nieaktywnych i porzuconych kont deweloperskich.

Czytaj też: Google Project Zero publikuje raport za 2021 rok. Wykryto rekordową ilość exploitów 0-day

Dzięki środkom bezpieczeństwa udało się zmniejszyć liczbę aplikacji w Google Play. Obecnie w sklepie znajduje się 2,5 mln aplikacji (według danych z witryny TradingPlatforms). Do wykrywania złośliwego oprogramowania firma wykorzystuje połączenie algorytmów i pracy osób, oceniających daną aplikację. Mimo tego nie zawsze udaje się wszystko wychwycić, o czym potwierdzają coraz to nowe doniesienia o złośliwych aplikacjach wykrytych przez firmy trzecie zajmujące się cyberbezpieczeństwem.