Windows 11 odświeży Eksplorator plików i doda nowe funkcje

Microsoft, podczas wydarzenia poświęconego hybrydowej pracy z systemem Windows, zaprezentował szereg nowości, które wkrótce pojawią się w systemie Windows 11. Wiele z nich nadal jest w fazie testów, ale warto przyjrzeć się im bliżej i wiedzieć, co przyniosą następne aktualizacje.
windows 12, Co nowego wprowadził Windows 11 Preview Build 22533, Windows 11 Preview Build 22533,
windows 12, Co nowego wprowadził Windows 11 Preview Build 22533, Windows 11 Preview Build 22533,

O części z nich wiedzieliśmy już wcześniej, bo dostępne były dla niejawnych testerów, ale dzięki ogłoszeniu firmy wiemy, że ich pojawienie się w stabilnej wersji systemu nastąpi już wkrótce, choć nie zostało powiedziane kiedy dokładnie.

Czytaj też: Xiaomi ogranicza wydajność swoich smartfonów? Firma zabrała głos w tej sprawie

Eksplorator plików w systemie Windows 11 zyska wiele

Przyjrzyjmy się najpierw zamianom, jakie trafią do Eksploratora plików. Trafi do niego bardzo wyczekiwana funkcja, którą już mogliśmy podejrzeć w testowych kompilacjach systemu. Chodzi o karty, które umożliwią łatwą nawigację po wielu folderach bez konieczności otwierania kilku okien. Karty będzie można też przenosić. Warto wspomnieć, że funkcja ta testowana była już w przeszłości, ale z jakiegoś powodu Microsoft wtedy z niej zrezygnował.

Eksplorator dostanie też odświeżony wygląd i nową stronę główną zawierającą typowe foldery szybkiego dostępu, najnowsze dokumenty czy nową opcję ulubionych. Najczęściej używane pliki i foldery będziemy mogli przypiąć w Eksploratorze plików, by mieć do nich łatwy i szybki dostęp. Microsoft ulepszy także opcje udostępniania plików, a dzięki zaktualizowanemu oknu dialogowemu udostępniania będziemy mogli wysyłać je do ostatnich kontaktów lub aplikacji pokroju Teams czy Outlook.

Co jeszcze przygotował Microsoft?

Z innych nowości warto wspomnieć o funkcji “napisy na żywo”, która znacząco zwiększy dostępność systemu dla osób niesłyszących i niedosłyszących. Dla osób, które odbywają dużo spotkań online przygotowano z kolei możliwość korzystania ze sztucznej inteligencji, która może poprawić jakość naszego dźwięku i obrazu.

Nie zabrakło również funkcji bezpieczeństwa. Z racji, że coraz więcej  komputerów PC wykorzystuje układ zabezpieczający Microsoft Pluton do zaawansowanych zabezpieczeń, firma zapowiedziała, że będzie on aktualizowany i ulepszany za pośrednictwem Windows Update. By chronić komputery przed zainfekowanymi i złośliwymi sterownikami, integralność kodu chroniona przez Hypervisor-protected Code Integrity (HVCI) będzie domyślnie włączona dla większej liczby urządzeń z systemem Windows 11.

Czytaj też: Jakie nowości przynosi Microsoft Edge 100?

Nowe urządzenia z Windowsem 11 będą dostarczane z Smart App Control, czyli rozwiązaniem wykraczającym poza wbudowane zabezpieczenia przeglądarki i obejmującym wszelkie niepodpisane i złośliwe aplikacje. Tutaj warto nadmienić, że jeśli będziecie chcieli z tego korzystać a macie już nowego Windowsa, konieczna będzie jego reinstalacja.

Microsoft ulepszy wykrywanie i zapobieganie phishingowi za pomocą Microsoft Defender SmartScreen. Pojawi się też ochrona danych osobowych – w calu uzyskania dostępu do uprzywilejowanych danych będzie konieczne uwierzytelnienie za pośrednictwem usługi Windows Hello for Business.