Aktualizacja Windows 11 KB5014019 zagraża bezpieczeństwu naszego komputera

Aktualizacje mają za zadanie wprowadzić jakieś ulepszenia i poprawki, jednak zwykle bywa też tak, że powodują pewne problemy, które dana firma musi potem rozwiązywać… kolejną poprawką. Tak też się stało w przypadku aktualizacji Windows 11 KB5014019.
Aktualizacja Windows 11 KB5014019 zagraża bezpieczeństwu naszego komputera

Miało być lepiej, a wyszło gorzej. Co tym razem Microsoft zepsuł łatką Windows 11 KB5014019?

Wydana kilka dni temu, opcjonalna aktualizacja dla najnowszego systemu Windows dodała kilka nowości. Te jednak odchodzą na dalszy plan, bo dziś skupimy się na tym, co popsuła. Problem dotknie użytkowników produktów firmy Trend Micro, która zajmuje się zwalczaniem złośliwego oprogramowania. Po zainstalowaniu łatki Windows 11 KB5014019 antywirusy firmy nie są w stanie dokończyć skanowania bezpieczeństwa. W praktyce oznacza to, że sprzęty po tej aktualizacji przestały być chronione przed ransomware.

Czytaj też: ProtonMail przechodzi zmiany. Znika stara nazwa, zastąpiona przez nową, ujednoliconą markę

W czym dokładnie tkwi problem? Chodzi o wpływ poprawki na silnik User Mode Hooking (UMH), który pomaga między innymi w ochronie przed złośliwym oprogramowaniem typu ransomware. Takie zakłócenia powodują zatrzymanie i zaprzestanie działania narzędzi Trend Micro.

Firma Trend Micro zdaje sobie sprawę z problemu ze zgodnością między składnikiem User Mode Hooking (UMH) kilku rozwiązań firmy Trend Micro do obsługi punktów końcowych a najnowszymi opcjonalnymi poprawkami w wersji zapoznawczej systemu Microsoft Windows 11 i Windows Server 2022 (KB5014019) wydanymi 24 maja 2022 r.Komponent UMH używany przez kilka produktów firmy Trend Micro do ochrony punktów końcowych i serwerów odpowiada za niektóre zaawansowane funkcje, takie jak ochrona przed oprogramowaniem ransomware. Firma Trend Micro zdaje sobie sprawę z potencjalnego problemu polegającego na tym, że klienci, którzy zastosują opcjonalne poprawki Microsoft Windows 11 lub Windows 2022 w wersji zapoznawczej (KB5014019) i ponownie uruchomią komputer, stwierdzą, że sterownik Trend Micro UMH przestanie działać.Firma Trend Micro obecnie dokładniej bada ten problem, aby rozwiązać go, zanim opcjonalna poprawka systemu Windows stanie się obowiązkowa.Klienci, którzy już zastosowali opcjonalną poprawkę systemu Windows, mogą ją tymczasowo odinstalować lub skontaktować się z pomocą techniczną firmy Trend Micro w celu uzyskania dalszej pomocy dotyczącej modułu debugowania UMH.Oficjalny komunikat wydany przez Trend Micro

Czytaj też: Wykryto niecodzienne złośliwe oprogramowanie. Takich żądań cyberprzestępcy jeszcze chyba nigdy nie stawiali

Problem jest więc analizowany, a firma szuka rozwiązania. Na razie więc pozostaje uzbroić się w cierpliwość i czekać na rozwój wypadków. Jeśli zainstalowaliście tę poprawkę, a na swoich sprzętach korzystacie z usług firmy Trend Micro, dla własnego bezpieczeństwa lepiej ręcznie wycofać aktualizację.