Android wkrótce może otrzymać kolejną zdrowotną funkcję. Tym razem poprawiającą jakość snu

Chcąc zapewnić użytkownikom lepszą jakość snu, producenci smartwatchy wyposażając swoje urządzenia w liczne czujniki, które monitorują nie tylko jakość naszego nocnego odpoczynku, ale również to, czy chrapiemy. Jednak nie każdy ma smartwatch, z czego Google chyba sobie zdaje sprawę, bo pracuje nad funkcją wykrywania chrapania i kaszlu dla systemu Android.
android wykryje kaszel i chrapanie
android wykryje kaszel i chrapanie

Google rozbudowuje zdrowotne funkcje systemu Android. Smartfon będzie mógł wykryć, czy chrapiemy w nocy

W ramach Google Health firma dodała już możliwość śledzenia tętna i częstotliwości oddechów za pomocą aparatu w telefonie. Teraz przychodzi czas na kolejną zdrowotną funkcję. Wedle informacji, Google jest teraz w trakcie testowania wykrywania chrapania i kaszlu na urządzeniach z Androidem.

Czytaj też: iPhone 14 Pro pozuje na renderach. Czy brak notcha to dobra zmiana?

Chrapanie czy nocny kaszel potrafią znacznie pogorszyć jakość snu i to nie tylko naszego, ale również osoby, która z nami śpi. Mogą prowadzić też do bezdechu sennego czy sygnalizować problemy zdrowotne. Problem w tym, że często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że coś takiego przez sen robimy.

Niektóre smartwatche oferują funkcje wykrywania tych problemów (wybudzając nas z tej fazy snu), jednak jak wiadomo – nie każdy posiada taki zegarek. Zdecydowanie więcej osób ma jednak smartfon z Androidem. Odnośnie nowej funkcji wiadomo tyle, że Google nad nią pracuje i ma opierać się na wykrywaniu i przetwarzaniu przez zaawansowane algorytmy dźwięków zarejestrowanych w nocy. Można się więc spodziewać, że narządzie będzie potrzebowało od nas zgody na użycie mikrofonu.

Czytaj też: Jak duże może być zdjęcie kota? Gigantyczne, o ile zrobimy je aparatem 200 Mpix Samsunga

Kiedy i czy w ogóle nowość trafi na Androida – tego jeszcze nie wiemy. Nie wiadomo również, czy Google wypuści ją dla wszystkich kwalifikujących się urządzeń, czy może ograniczy się jedynie do swoich smartfonów Pixel. Na te informacje musimy jeszcze poczekać.