Microsoft Edge dostanie funkcję, która zadba o nasze bezpieczeństwo i pomoże uniknąć śledzenia w sieci

Przeglądarka Edge cały czas otrzymuje usprawnienia, które zdecydowanie wpływają nie tylko na komfort jej użytkowania, ale również na szeroko pojęte bezpieczeństwo. Świetnym tego przykładem jest nowość, nad którą pracuje właśnie Microsoft. Chodzi o usługę „Microsoft Edge Secure Network”, czyli VPN wbudowany w przeglądarkę.
cyberbezpieczenstwo

cyberbezpieczenstwo

Microsoft Edge jeszcze bezpieczniejszy

Warto na początku zaznaczyć, że wspomniana nowość nie została jeszcze przez firmę ogłoszona. Przecieki jednak zdradziły nam na ten temat całkiem sporo, a Microsoft na razie ograniczył się do udostępnienia zrzutu ekranu ujawniającego nam wygląd interfejsu z ustawieniami usługi. Samo działanie VPN-u w Edge w gruncie rzeczy ma przypominać usługi komercyjne, choć użytkownicy będą musieli pogodzić się z pewnymi ograniczeniami, co raczej nie powinno dziwić. Możliwe, że Microsoft doda jakieś płatne opcje, które pozwolą rozszerzyć funkcjonalności usługi.

Wiemy, że Microsoft Edge Secure Network obsługiwany będzie przez Cloudfare, a zebrane przez firmę dane diagnostyczne i pomocnicze mają być usuwane co 25 godzin, w celu zapewnienia prywatności i bezpieczeństwa.

Czytaj też: Microsoft Edge 101 wprowadza hub PWA, ale to nie jedyna nowość

Na razie dowiedzieliśmy się, że Microsoft Edge Secure Network zapewni nam szyfrowane połączenia internetowe, co ma pomóc w ochronie danych użytkownika przez zagrożeniami internetowymi. Usługa będzie też zapobiegać śledzeniu online dzięki szyfrowaniu ruchu sieciowego bezpośrednio z poziomu przeglądarki. Microsoft będzie zapobiegać gromadzeniu przez dostawcę usług internetowych użytkownika danych przeglądania, takich jak szczegółowe informacje o odwiedzanych przez nich witrynach internetowych. VPN w Edge będzie zachowywał prywatność lokalizacji użytkownika przed podmiotami internetowymi, które mogą wykorzystywać ją do profilowania i wyświetlania ukierunkowanych reklam.  Microsoft Edge Secure Network umożliwi użytkownikom przeglądanie sieci korzystając z wirtualnego adresu IP, który maskuje adres IP użytkowników i zastępuje ich geolokalizację podobnym adresem regionalnym, aby utrudnić śledzenie użytkowników podczas przeglądania.

Czytaj też: Google wprowadza kolejne zmiany w polityce prywatności. Firma usunie jeszcze więcej naszych danych

Co istotne, usługa jest bezpłatna, a Microsoft oferować będzie 1 GB bezpłatnych danych co miesiąc dla użytkowników zalogowanych w przeglądarce za pomocą konta Microsoft. Na ten moment nie wiadomo, czy pojawi się jakiś model subskrypcyjny.

Kiedy VPN trafi do Microsoft Edge?

Firma nie wspomniała jeszcze, kiedy Microsoft Edge Secure Network trafi do przeglądarki. Spodziewamy się jednak, że może się to stać wraz już w wersji 102.