Mozilla Firefox 100 już dostępna do zainstalowania! Jakie nowości przynosi?

Zarówno Google jak i Microsoft wydali już swoje przeglądarki w okrągłej, setnej wersji. Najwyższa więc pora na to, by do stabilnego kanału trafiła też Mozilla Firefox 100, a wraz z nią ciekawe nowości.
firefox 93, firefox 100, mozilla firefox Total Cookie Protection
firefox 93, firefox 100, mozilla firefox Total Cookie Protection

Aktualizacja Mozilla Firefox 100 jest już dostępna

Po 17 latach przeglądarka Mozilli dobiła do okrągłej, setnej wersji. Oczywiście z tej okazji nie zabrakło ulepszeń. Teraz przyjrzymy się tym najważniejszym.

Aktualizacja przynosi nowości w zakresie funkcji PiP, czyli Obraz w Obrazie. Jest to świetny tryb, którzy przydaje się zwłaszcza osobom, które wykonują wiele zadań jednocześnie, bo umożliwia włączenie wideo osobnym oknie. Co istotne, można dostosowywać jego wielkość i położenie na ekranie pod siebie, a fakt, że wyświetla się ponad innymi oknami, wiele ułatwia. Jeśli sporo korzystacie z tej funkcji, zwłaszcza podczas oglądania seriali na Netfliksie czy filmów na YouTube, zapewne zauważyliście jeden istotny minus – brak obsługi napisów i podpisów. Firefox 100 przynosi rozwiązanie tego problemu, choć nie będzie to jeszcze dotyczyć wszystkich witryn. Na razie jedynie wspomnianego Netfliksa, YouTube, a także Amazon prime Video i witryn internetowych obsługujących WebVTT.

Czytaj też: Google Chrome na Androida dostaje nowy skrót na pasku narzędzi

Kolejna nowość w zakresie odtwarzania obrazu to obsługa wideo HDR w systemie macOS i wideo AV1 z akceleracją sprzętową w systemie Windows. Dla użytkowników Linuksa i Windowsa przygotowano z kolei cieńsze paski przewijania, którą w domyśle nie będą zajmować miejsca.

Czytaj też: Uważajcie na fałszywe aktualizacje systemu Windows 10! Zawierają ransomware Magniber

Z innych ulepszeń warto wspomnieć o dodaniu opcji sprawdzania pisowni w wielu językach jednocześnie. By dodać kolejne języki, należy wybrać je w menu kontekstowym pola tekstowego. Ponadto, podczas pierwszego uruchomienia, Firefox 100 sprawdzi, czy  język przeglądarki odpowiada językowi systemu operacyjnego i zaoferuje użytkownikom wybór, który chcieliby wybrać. Wraz z nową wersją pojawia się też możliwość ustawienia preferencji ciemnego motywu w przeglądarce. Możemy wybrać, czy chcemy by witryny dostosowywały się do motywu ciemnego, jasnego, tego systemowego czy może tego ustawionego w przeglądarce.