Obiekt Hoaga to naprawdę niezwykła galaktyka. Posłuchajcie jej brzmienia

Galaktyka pierścieniowa zwana Obiektem Hoaga, oddalona o setki milionów lat świetlnych od Ziemi, to jeden z najbardziej nietypowych obiektów w całym wszechświecie.
Obiekt Hoaga to naprawdę niezwykła galaktyka. Posłuchajcie jej brzmienia

Co jest w niej tak fascynującego? Zaskakująca różnica między populacjami gwiazd tworzących tę galaktykę. Niebieski pierścień jest zdominowany przez gromady młodych, masywnych gwiazd, natomiast żółte centrum składa się głównie ze starszych obiektów.

Czytaj też: Historyczne zdjęcie czarnej dziury. Oto centralny obiekt naszej galaktyki – Sagittarius A*

Astronomowie postanowili więc dokonać sonifikacji zebranych danych. Wykorzystali w tym celu metodę skanowania radarowego zgodnie z ruchem wskazówek zegara, dzięki czemu możliwe stało się przekształcenie obserwacji w dźwięki. Jasne światło zostało przedstawiane za pomocą głośniejszych dźwięków, podczas gdy światło znajdujące się dalej od centrum charakteryzuje się wyższymi tonami.

Obiekt Hoaga znajduje się około 600 milionów lat świetlnych od Ziemi

Pod względem rozmiarów Obiekt Hoaga jest nieco większy od Drogi Mlecznej. Średnica tej galaktyki wynosi około 100 000 lat świetlnych. Szczególnie interesująca wydaje się “przerwa” między dwoma wspomnianymi pierścieniami. Nie musi to jednak oznaczać, że w tym obszarze w ogóle nie występują gwiazdy: równie dobrze mogą one mieć na tyle niską jasność, że nie da się ich zaobserwować.

Czytaj też: Galaktyki zamknięte w kosmicznym tańcu. Jaka przyszłość je czeka?

Jedną z niewiadomych dotyczących tego typu obiektów jest geneza ich narodzin. Galaktyka ta znajduje się około 600 milionów lat świetlnych od Ziemi, jednak od czasu jej identyfikacji udało się zaobserwować kolejne. Jedną z takowych jest na przykład Galaktyka Koło Wozu mająca średnicę rzędu 150 tysięcy lat świetlnych.