Szereg nowych kursów zadba o optymalny rozwój przemysłu lotniczego i obronnego

IEEE Educational Activities oraz IEEE Standards Association nawiązały współpracę w celu stworzenia pięciu kursów pod nazwą “standardy inżynierii oprogramowania i systemów IEEE stosowane w przemyśle lotniczym i obronnym“. Program ten obejmuje przegląd standardów IEEE Std. 1012 oraz serii IEEE 29119 opracowanych wcześniej dla przemysłu lotniczego i obronnego.
A-10 Thunderbolt II, samolot A-10 Thunderbolt II, A-10, Thunderbolt II
A-10 Thunderbolt II, samolot A-10 Thunderbolt II, A-10, Thunderbolt II

Przemysł obronny i lotniczy znacząco rozszerzy się do 2030 roku. Dlatego zaproponowano program z pięcioma nowymi kursami

Nowe kursy dotyczą bezpośrednio norm technicznych stosowanych w przemyśle lotniczym i obronnym, a na dodatek obejmują również procesy cyklu życia i najlepsze praktyki, którymi powinny kierować się osoby bezpośrednio odpowiedzialne za sprzęt. Jest to o tyle ważne, że po pandemii COVID-19 przewidywania wskazują rozwój przemysłu lotniczego i obronnego z 416 do 551 miliardów dolarów tylko do 2030 roku.

Czytaj też: Leopardy w Odrze, czyli wyjątkowe ćwiczenia Bóbr-22. Z czym zmierzyli się polscy żołnierze?

Broń jądrowa dla myśliwców F-35

Ten wzrost bezpośrednio przełoży się na zwiększony rozwój lotnictwa, przestrzeni kosmicznej i innych systemów, które są kluczowe dla tych branż. Stosowanie norm technicznych może zapewnić niezawodność i bezpieczeństwo krytycznego oprogramowania i komponentów systemów, które je obsługują.

Czytaj też: QUICKSINK, czyli wyjątkowa bomba z funkcją torpedy zniszczyła nawodny cel

Poniżej znajdziecie opis wszystkich kursów w ramach programu, którego ukończenie zapewnia do 0,5 jednostki kształcenia ustawicznego.

 • Procesy cyklu życia
  • W ramach tego kursu uczestnicy lepiej zrozumieją koncepcje inżynierskie, nauczą się wybierać i stosować standardy inżynierii systemów i oprogramowania oraz stosować specjalne rozwiązania dla programów o znaczeniu krytycznym. Omawiane są złożone zagadnienia w całym cyklu życia.
 • Wdrażanie najlepszych praktyk DevOps
  • Kurs ten omawia wymagane praktyki rozwoju i działania w celu budowania niezawodnych i bezpiecznych systemów zarówno w ogólności, jak i w środowiskach regulowanych. Uczestnicy mogą lepiej zrozumieć DevOps, w tym jak te praktyki mogą być wdrożone i jaka jest ich wartość.
 • Weryfikacja i walidacja systemów, oprogramowania i sprzętu
  • Uczestnicy poznają podstawowe pojęcia, cele i korzyści płynące z weryfikacji i walidacji oprogramowania i sprzętu, o których mowa w IEEE Std. 1012.
 • Testowanie oprogramowania oparte na standardach i modelach
  • Kurs ten zawiera przegląd serii standardów IEEE 29119. Uczy, jak te standardy mogą być stosowane podczas cyklu życia oprogramowania, z naciskiem na zastosowania w przemyśle lotniczym i obronnym.
 • Wykorzystanie ISO/IEC/IEEE 29119 do testowania oprogramowania
  • Ta seria kursów omawia pięć kroków nauczanych w ramach wcześniejszego kursu testowanie oprogramowania w oparciu o standardy i modele. Seria dostarcza szczegółów na temat pięciu części wspierających serię norm IEEE 29119, od propozycji do wycofania. Obejmuje procesy, dokumentację, techniki testowania i testowanie oparte na słowach kluczowych.