Długość życia akumulatorów przestała być tajemnicą. Naukowcy znaleźli sposób, jak ją określać

Dopóki ludzkość nie znajdzie sposobu na zasilanie urządzeń bezprzewodowo, dopóty będziemy uwiązani do akumulatorów, czyli magazynów energii elektrycznej w naszych samochodach, smartfonach, słuchawkach czy laptopach. Ważne jest więc dokładnie znać ich stan oraz to, przez jaki dokładnie czas będą nam służyć i choć wydaje się to niczym wróżenie z fusów, to naukowcy sprawili, że tajemnica długości życia akumulatorów stała się już historią.
Długość życia akumulatorów przestała być tajemnicą. Naukowcy znaleźli sposób, jak ją określać

Najnowsze dzieło naukowców sprawiło, że długość życia akumulatorów przestała być tajemnicą. Wszystko dzięki potędze sztucznej inteligencji

Naukowcy z Argonne National Laboratory, należącego do Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych (DOE), wykorzystali potęgę drzemiącą w sztucznej inteligencji, a dokładniej mówiąc w uczeniu maszynowym, aby zacząć przewidywać długość życia akumulatorów. Do stworzenia systemu wykorzystali dane eksperymentalne zebrane w Argonne z zestawu 300 akumulatorów reprezentujących sześć różnych technologii chemicznych i tyle ponoć wystarczyło, aby system mógł dokładnie określić to, jak długo różne akumulatory będą mogły pracować.

Czytaj też: Powstały autonomiczne drony sadzące drzewa. Ich szybkość działania powala na kolana

W praktyce system jest karmiony szeregiem parametrów i danych na temat konkretnych akumulatorów, a następnie wyciąga z tego zestawu schemat, do którego porównuje te same parametry testowanego akumulatora. Skuteczność takiego podejścia w przypadku tego akurat zespołu jest wysoka nie bez przyczyny, a dlatego, że cała baza danych obejmuje szereg akumulatorów, nad którymi naukowcy faktycznie pracują i znają dokładnie ich konstrukcje oraz skład chemiczny.

Czytaj też: Gwiazda przetrwała potężną eksplozję. Teraz zaobsrwował ją teleskop NASA

W rzeczywistości akumulatory nie są wieczne, a ich trwałość zależy od sposobu, w jaki je wykorzystujemy, a także od ich konstrukcji i składu chemicznego. Do tej pory nie było dobrego sposobu, aby dowiedzieć się, jak długo wytrzyma akumulator. Ludzie będą chcieli wiedzieć, ile czasu pozostało im do momentu, gdy będą musieli wydać pieniądze na nowy akumulator– powiedział Noah Paulson, naukowiec z Argonne i autor badania.

Czytaj też: Księżyc jest źródłem cennych zasobów, a naukowcy mają pomysł na ich wykorzystanie

To sprawia, że system może nie tylko stać się przydatny dla firm do testowania danych akumulatorów z linii produkcyjnych, ale też dla samych innowatorów, poszukujących nowych rodzajów akumulatorów. Nic więc dziwnego, że wspomniany Paulson twierdzi, że dalsze badania w tej dziedzinie mogą potencjalnie wpłynąć na przyszłość akumulatorów litowo-jonowych, bo przyspieszą rozwój i testowanie materiałów do produkcji baterii.