Zaburzenia psychiczne można leczyć. Zrobi to wirtualna rzeczywistość

Terapia kognitywno-behawioralna (lub psychoterapia poznawczo-behawioralna), zwana skrótowo CBT, jest podstawowym sposobem leczenia zaburzeń psychicznych. Szukając alternatyw, naukowcy postanowili spróbować użycia nowych technologii, takich jak VR, która umożliwia działanie w wirtualnej rzeczywistości.
Zaburzenia psychiczne można leczyć. Zrobi to wirtualna rzeczywistość

Na czele zespołu zajmującego się tą sprawą stanął Neil Thomas ze Swinburne University of Technology. Jego zdaniem prowadzone badania pomogą stworzyć nową, skuteczną terapię dla jednej z najbardziej poszkodowanych grup pacjentów w Australii. Celem działań na tym etapie będzie ustalenie, czy leczenie z wykorzystaniem wirtualnego awatara sprawdzi się lepiej od CBT.

Czytaj też: Zapachy są ważne nawet w wirtualnej rzeczywistości. Jaka jest ich rola?

O co dokładnie chodzi? Naukowcy chcą pomóc osobom cierpiącym z powodu halucynacji związanych z zaburzeniami psychicznymi. Tacy pacjenci mogą na przykład słyszeć głosy w głowie, dlatego pomysł zakłada odtwarzanie tych głosów za pośrednictwem cyfrowych awatarów przy użyciu technologii wirtualnej rzeczywistości. W ten sposób awatary mogłyby posłużyć na przykład w czasie sesji terapeutycznych.

Zazwyczaj w leczeniu zaburzeń psychicznych stosuje się terapię CBT

Obecne metody leczenia farmakologicznego i terapeutycznego tych uporczywych doświadczeń związanych ze słyszeniem głosów mają zaledwie niewielki skutek, podczas gdy ta wspierana cyfrowo metoda przyniosła największą jak dotąd redukcję nasilenia halucynacji. […] Te badania kliniczne są kolejnym, ważnym krokiem w stronę zapewnienia lepszych wyników osobom cierpiącym na halucynacje w obszarze, w którym pilnie potrzebne są alternatywne rozwiązania.zauważył Thomas

Czytaj też: Ketamina, czyli magiczny psychodelik. Futurystyczny hełm pokazuje, jak działa ona na mózg

Awatar wykorzystywany w terapii stosuje modulację głosu i oprogramowanie do animacji 3D. Dzięki temu możliwe jest odtwarzanie zarówno warstwy wizualnej jak i dźwiękowej głosu słyszanego przez danego pacjenta. Łącznie dostępnych jest ponad milion permutacji głosu i ponad miliard permutacji twarzy. Teraz pozostaje nam czekać na wyniki testów i mieć nadzieję, że specjaliści otrzymają skuteczne rozwiązanie umożliwiające przynajmniej częściowe łagodzenie objawów zaburzeń psychicznych.