Trwająca wojna wiąże się nie tylko ze śmiercią ludzi i zniszczeniami infrastruktury, ale również ze stratami dla środowiska naturalnego i rolnictwa. Jest to tym istotniejsze, że Ukraina stanowi ważnego producenta i eksportera zbóż, nasion oleistych czy buraków cukrowych. Grunty rolne w tym kraju obejmują aż 42 miliony hektarów, a część tej ogromnej powierzchni jest obecnie niezdatna do uprawy.
Czytaj też: Kolejny rosyjski myśliwiec zestrzelony. Ukraina świętuje okrągłą liczbę
Aby określić przybliżone szkody, naukowcy postanowili spojrzeć na sytuację z góry, korzystając z pomocy satelitów. Ich praca jest ważna, ponieważ rosyjska agresja może przełożyć się na światowy kryzys, zarówno pod względem finansowym, jak i w zakresie dostarczania paliw kopalnych oraz żywności. To z kolei stwarza wizję poważnych problemów, które na części obszarów mogłyby wywołać klęskę głodu.
Kryzys związany z wojną może przetoczyć się przez cały świat
Jej widmo roztacza się przede wszystkim w regionie Azji i Pacyfiku, Afryki Subsaharyjskiej, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Sytuacja w Europie również się pogorszy, ponieważ to właśnie Stary Kontynent zużywa połowę ukraińskiej produkcji oleju słonecznikowego wykorzystywanego do wytwarzania wielu produktów spożywczych. CloudFerro, firma zajmująca się usługami w chmurze obliczeniowej, zapoczątkowała inicjatywę EO4UA, która zrzesza między innymi polskich i ukraińskich naukowców.
Czytaj też: Jakie bronie produkuje Ukraina? Zebraliśmy dla Was te najciekawsze
Działania w ramach EO4UA będą prowadzone w środowisku chmury CREODIAS, które oferuje moc obliczeniową HPC (High Performance Computing) w połączeniu z dużym repozytorium danych obserwacji Ziemi (EO) ze zdjęć satelitarnych. Pod uwagę zostaną wzięte różne zestawy danych, między innymi obrazy z satelitów Sentinel, klasyfikacje upraw i granice pól oraz obszary objęte pożarami lasów.