Gromada kulista w obiektywie teleskopu Hubble’a robi wrażenie. Odkryto ją ponad 60 lat temu

W 1961 roku czeski astronom Jaroslav Ruprecht dokonał odkrycia gromady kulistej Ruprecht 106, znanej również jako C 1235-509. Teraz została ona uwieczniona w szczegółach.
Gromada kulista w obiektywie teleskopu Hubble’a robi wrażenie. Odkryto ją ponad 60 lat temu

Za jej nowymi zdjęciami stoi rzecz jasna Kosmiczny Teleskop Hubble’a, którego instrumenty uchwyciły oddaloną o około 69 tysięcy lat świetlnych gromadę. Kluczową rolę w wykonaniu zdjęć odegrała Advanced Camera for Surveys (ACS). W 2002 roku zastąpiła ona inny z ówczesnych przyrządów, zwany Faint Object Camera.

Czytaj też: Skrajnie rozproszona galaktyka uwieczniona przez teleskop Hubble’a. Jej odległość od Ziemi jest gigantyczna

Gromady kuliste to powiązane grawitacyjnie grupy gwiazd, mogące liczyć tysiące a nawet miliony obiektów. O ile niektóre gwiazdy poruszają się wokół jądra galaktyki, tak te wchodzące w skład gromad kulistych krążą wokół wspólnego środka ciężkości całej gromady. W samej Drodze Mlecznej istnieje co najmniej 150 takowych.

Gromada kulista Ruprecht 106 znajduje się około 69 tysięcy lat świetlnych od Ziemi

Chociaż gwiazdy wchodzące w skład gromad kulistych powstały w przybliżeniu w tym samym miejscu i czasie, okazuje się, że prawie wszystkie gromady kuliste zawierają grupy gwiazd o odmiennym składzie chemicznym. Te wyraźne chemiczne odciski palców pozostawiane są przez grupy gwiazd o bardzo nieznacznie różniącym się wieku lub składzie od reszty gromady.wyjaśniają astronomowie związani z misją teleskopu Hubble’a

Czytaj też: Analiza gwiazd z tysięcy galaktyk wykazała, jak bardzo różnią się one od występujących w Drodze Mlecznej

Jak dodają, różnych generacji można się doszukać nie tylko w przypadku gwiazd wchodzących w skład gromad. Sam Kosmiczny Teleskop Hubble’a również się zmienia. Poza wspomnianym już przejściem z Faint Object Camera na Advanced Camera for Surveys, ikoniczny teleskop doświadczył również przeskoku z Wide Field and Planetary Camera 2 (WFPC2) na Wide Field Camera 3 (WFC3). Efekty tych zmian są widoczne między innymi na powyższej fotografii.