Poznaliśmy limity mocy kart graficznych GeForce RTX 4000

Już od pierwszych przecieków na temat kart graficznych nowej generacji dostawaliśmy informacje o tym, że kolejne RTXy i Radeony będą nie tylko rekordowe pod kątem pożeranej energii, ale też generowanego ciepła. Dziś z kolei poznaliśmy limity mocy kart graficznych GeForce RTX 4000.
test Asus GeForce RTX 3090 Ti TUF Gaming OC, recenzja Asus GeForce RTX 3090 Ti TUF Gaming OC, opinia Asus GeForce RTX 3090 Ti TUF Gaming OC
test Asus GeForce RTX 3090 Ti TUF Gaming OC, recenzja Asus GeForce RTX 3090 Ti TUF Gaming OC, opinia Asus GeForce RTX 3090 Ti TUF Gaming OC

Limity mocy kart graficznych GeForce RTX 4000

Na początek może ta dobra informacja… choć z małym kruczkiem. Wygląda bowiem na to (jeśli wierzyć informacjom podawanym przez kopite7kimi), że laptopy z kartami NVIDIA GeForce RTX 4000 będą miały niemal identyczne limity mocy jak obecna generacja. Według wspomnianego informatora, flagowe procesory graficzne dla rynku mobilnego (AD103) będą cechować się maksymalnym poziomem TGP rzędu 175 watów. Odpowiada to mobilnemu GA103 w postaci mobilnego RTX 3080 Ti.

Czytaj też: Powstało pierwsze trwałe perowskitowe ogniwo słoneczne

Idąc dalej, sprawa ma się ciekawie w myśl procesora graficznego AD104. Ten ma cechować się również 175-watowym TGP w wersjach mobilnych (i zapewne najwydajniejszych), czyli identycznym, co flagowiec i tym samym wyższym o 10 watów od GA104. Zestawienie kończy mobilny AD106 z TGP na poziomie 140 watów.

Czytaj też: Uproszczono drukowanie miniaturowych robotów. Opracowano wyjątkowy jednoetapowy proces

Prawdziwa magia zaczyna dziać się przy wersjach stacjonarnych, choć jest nieco lepiej niż wcześniej zapowiadano… przynajmniej w kwestii flagowca. Przechodząc do rzeczy, ten flagowy desktopowy procesor graficzny AD102 dla RTX 3090 Ti ma cechować limit mocy na poziomie 800 watów. Wcześniej z kolei docierały do nas plotki o GPU z limitem rzędu aż 900 watów.

Czytaj też: Ceny używanych kart graficznych. Krach na rynku kryptowalut szybko spowodował odpowiednią reakcję

Warto jednak pamiętać, że limit mocy to tylko parametr określający granicę podkręcania, bo sam poziom TDP z całą pewnością będzie niższy od tego, co możecie przeczytać powyżej. Jednak w ogólnym rozrachunku TDP będzie znacznie wyższe dla prawie wszystkich kart RTX 40 i to nawet o ~100 watów. Nie jest jednocześnie jasne, czy NVIDIA ma zamiar wyposażyć wszystkie karty RTX 40 w nowe złącza zasilania PCIe 5.0, które zapewniają do 600 watów mocy.