Na nocnym niebie nad Nową Zelandią pojawiły się efektowne światła

Mieszkańcy Nowej Zelandii mieli w miniony weekend okazję, by śledzić niecodzienny pokaz świateł na tamtejszym niebie.
Na nocnym niebie nad Nową Zelandią pojawiły się efektowne światła

Gdybyście jednak uznali, że to oznaki rozpoczynającej się inwazji kosmitów, to uspokajamy: to “tylko” SpaceX. Firma Elona Muska wykorzystała rakietę Falcon 9 do wyniesienia satelity, a wystrzeleniu towarzyszyła chmura spalin. Ostatecznie przybrała ona formę wiru, przywodzącego na myśl kształt naszej galaktyki, czy też gigantycznego oka spoglądającego z nieba.

Czytaj też: Chińczycy znaleźli życie pozaziemskie? Pojawił się intrygujący komunikat

Wydarzenia miały miejsce nad miastem Nelson, które znajduje się na północnym wybrzeżu Wyspy Południowej. Rozegrały się w niedzielę około godziny 19:30 lokalnego czasu, kiedy to Falcon 9 przeleciała około 750 kilometrów na południe, w kierunku wyspy Stewart. Alasdair Burns, który obserwował przelot, przyznaje, że było to dziwne doświadczenie. Obiekt wyglądał jak ogromna spirala, która bardzo powoli przesuwała się na północ po nocnym niebie, by z czasem ulec rozproszeniu.

Światła nad Nową Zelandią okazały się wiązać z wystrzeleniem rakiety Falcon 9

Nad Nową Zelandią najprawdopodobniej przeleciał satelita Globalstar 2 FM15. Dwustopniowa rakieta została wystrzelona w niedzielę rano ze stacji sił kosmicznych na Przylądku Canaveral na Florydzie. Wspomniany satelita, jak wyjaśniają przedstawiciele SpaceX, został umieszczony u celu około 1 godziny i 50 minut po starcie, co przebiegło zgodnie z założonym harmonogramem.

Czytaj też: Na Marsa poleci milion ludzi? SpaceX ma na to plan

Po rozmieszczeniu ładunku Falcon 9 zaczęła spuszczać paliwo, a pierwszy stopień rakiety powrócił na Ziemię. Dokonał pionowego, charakterystycznego dla SpaceX, lądowania. Co ciekawe, był to trzeci start przeprowadzony przez tę firmę w ciągu zaledwie 36 godzin. Wcześniej, w piątek, udało się wystrzelić 53 satelity Starlink, podczas gdy następnego dnia doszło do wyniesienia satelity przeznaczonego dla niemieckiego wojska.