Nowy konsumencki procesor HEDT Intela w teście. Alder Lake-X jako mainstreamowe Fishhawk Falls

Intel Fishhawk Falls ma być rodziną procesorów Sapphire Rapids i odświeżyć segment HEDT (High-end Desktop) w ramach oficjalnie nazywanej serii Alder Lake-X. Dla przypomnienia, kilka lat temu Intel porzucił go, oddając wszystko w ręce Threadripperów AMD, ale po ponad roku regularnie przypomina się nam o potencjalnym powrocie – najpierw poprzez Alder Lake-X, a teraz Fishhawk Falls.
Tani Alder Lake podkręcony do 5,8 GHz, pentium Gold G7400T, najwydajniejszy dwurdzeniowy procesor
Tani Alder Lake podkręcony do 5,8 GHz, pentium Gold G7400T, najwydajniejszy dwurdzeniowy procesor

Alder Lake-X, czyli nowe konsumenckie procesory HEDT Intela

Intel koniecznie musi wrócić na rynek HEDT, jeśli chce uzyskać na nim przewagę nad konkurencją, jak to stało się na rynku konsumenckim. Ostatnimi przedstawicielami tego segmentu w przypadku Intela są ciągle procesory Core i9-109X0X przeznaczone na podstawkę LGA 2066 (Cascade Lake), które zadebiutowały przed trzema laty, jako układy produkowane na starej architekturze i 14 nm procesie technologicznym.

Czytaj też: Technologia 2 nm od TSMC nie zawita do iPhone’ów tak szybko, jakbyśmy tego chcieli

W porównaniu do Threadripperów AMD w tyle, choć piastujący pierwsze stanowisko w hierarchii Core i9-10980XE oferuje sporo… jak na Intela. Mowa bowiem o 18 rdzeniach i 36 wątkach, które rozkręcają się maksymalnie do 4,6 GHz taktowania. Nie wypada to najlepiej na tle obecnych procesorów konsumenckich zwłaszcza przez cenę (ponad 4000 zł), ale poszukujący platform Intela z unikalnymi możliwościami (wsparciem AVX-512, 4-kanałowej pamięci, znacznie większej liczby linii PCIe) nie mają większego wyboru (poza konkurencją).

Czytaj też: Cena niereferencyjnej karty graficznej Arc A380 nasuwa jedno pytanie – czy ktoś oszalał?

To jednak może zmienić się jeszcze w tym roku, bo według starych informacji Intela, firma miała przeprowadzić premierę części Sapphire Rapids z myślą o konsumenckim rynku HEDT już w II kwartale bieżącego roku. Ten się kończy, więc Intel zapewne zaliczył kilka opóźnień, ale już testuje swoje nowe procesory. Tak przynajmniej wynika z najnowszego odkrycia w bazie danych SiSoftware.

Czytaj też: Play rusza z „hurtownią” światłowodu FiberForce. Kolejny duży gracz na rynku

Jeśli to rzeczywiście to, co myślimy, to Intel zgodnie z oczekiwaniem przygotowuje serię Alder Lake-X jako podstawową ofertę dla serii FishHawk Falls i wydajniejszych procesorów Xeon Workstation o zwiększonej liczbie rdzeni. Powyżej możecie podejrzeć specyfikację CPU Xeon W5-3433 z 16 rdzeniami i 32 wątkami (ewidentny następca W-3335) oraz 45 MB pamięci L3 i 32 MB L2. To właśnie pamięć (2 MB na rdzeń) zdradza, że to nie procesor na bazie Alder Lake, a Sapphire Rapids.