Pierścienie wirowe ze światła. Udało się je stworzyć po raz pierwszy

Naukowcom udało się stworzyć pierścienie wirowe światła. Po raz pierwszy w historii udało się zaobserwować to zjawisko w tym środowisku.
Pierścienie wirowe ze światła – wizualizacja

Pierścienie wirowe ze światła – wizualizacja

Struktury w kształcie pączka, zwane pierścieniami wirowymi, czasami wirują w płynach. Palacze mogą formować je ustami, wulkany mogą je wypluwać podczas erupcji, a delfiny wydmuchują je jako pierścienie bąbelkowe. Teraz naukowcy mogą tworzyć pierścienie za pomocą światła.

Pierścienie wirowe przemieszczają się w cieczy lub gazie podczas wirowania – np. pierścienie dymne unoszą się w powietrzu z dala od głowy palacza. W nowych pierścieniach wirowych, opisanych w Nature Photonics, światło zachowuje się podobnie: przepływ energii wiruje podczas ruchu pierścienia.

Czytaj też: Informacja piątym stanem skupienia materii? Odważna koncepcja fizyka

Jak osiągnięto te struktury? Zespół fizyków pod kierownictwem Qiwena Zhana zaczął od tuby wirowej, struktury przypominającej huragan, którą stworzono za pomocą lasera. Naukowcy wykorzystali techniki optyczne do wygięcia rury w okrągły kształt, tworząc pierścień wirowy.

Pierścienie świetlne nie różnią się tak bardzo od pierścieni dymu lub bąbelków. Są całkiem fajne.Qiwen Zhan z Uniwersytetu Nauki i Technologii w Szanghaju

Zhan jest zainteresowany sprawdzeniem, czy naukowcy mogliby stworzyć pierścienie wirowe z prądu elektrycznego lub pola magnetycznego. Dalsze badania pierścieni świetlnych mogą pomóc naukowcom lepiej zrozumieć, w jaki sposób topologia – geometria pączków, węzłów i podobnych kształtów – wpływa na światło i jak oddziałuje ono z materią.