TSMC przeznaczy fortunę na fabrykę 2-nm układów, tymczasem świat czeka ciągle na 3-nm proces

Ze względu na opóźnienia z 3-nm procesem technologiczny TSMC, Apple było zmuszone pozostać przy 5-nm procesie w przypadku swojego układu SoC M2. Obecnie ten największy producent półprzewodników na świecie, jakim Taiwan Semiconductor Manufacturing Company zdecydowanie jest, zajmuje się właśnie rozwijaniem 3-nm procesu, ale patrzy też w przyszłość, chcąc wydać niemałą fortunę na fabrykę 2-nm układów.
TSMC, produkcję 3nm układów, 3nm TSMC
TSMC, produkcję 3nm układów, 3nm TSMC

TSMC planuje nową fabrykę 2-nm układów? Pierwszy zakład w mieście Hsinchu może rozszerzyć kolejny w Taichung

W ostatnich dniach na temat TSMC i przyszłości tej firmy pojawiła się cała masa informacji. Te dotyczą nawet planowanej przez TSMC fabryki w Ameryce Północnej, a dokładniej mówiąc, zupełnie nowej, największej amerykańskiej fabryki tej firmy zajmującej się 3-nm układami, która zostanie wybudowana w Arizonie. Na nią TSMC wyda całe 12 miliardów dolarów i rozpocznie w niej działalność już od 2024 roku, tworząc 2000 bezpośrednich miejsc pracy i tysiące kolejnych dzięki pracom budowlanym.

Czytaj też: Wydajność karty Intel Arc A730M wyciekła. Konkurencja ma się czego bać?

Z oczywistych względów znacznie ciekawiej zapowiadają się bardziej zaawansowane fabryki, mające zapewnić światu jeszcze wydajniejsze układy półprzewodnikowe, czyli przede wszystkim CPU i GPU następnych generacji wszelakiej maści. Według raportu tajwańskiego United Daily News, firma TSMC chce wydać bilion dolarów tajwańskich, czyli 33,89 milionów dolarów na budowę nowego zakładu dla technologii 2nm.

Czytaj też: GeForce RTX 4060 pożre więcej energii niż RTX 3070? Oto wszystko, co wiemy o GeForce RTX 4000

Zakład ten ma finalnie znaleźć się w tajwańskim mieście Taichung, o co starają się nawet władze miejskie i inne instytucje, zachęcając TSMC do budowy zakładu. Obecnie firma już jednak ustanowiła w tym mieście swoją obecność, stawiając wcześniej dwa swoje zakłady w miejskim Central Taiwan Science Park.

Czytaj też: Jedna ładowarka USB-C by wszystkimi rządzić. Unia Europejska podjęła decyzję

Jeden z nich jest zresztą określany mianem GigaFab i należy do jednego z czterech ogromnych zakładów produkujących układy scalone. Te mogą łącznie wytwarzać ponad dziewięć milionów 12-calowych wafli krzemowych rocznie. Od dawna jest jednak wiadome, że TSMC postawi pierwsze kroki w kwestii procesu 2nm w mieście Hsinchu, bo to tam ma już plany na realizację fabryki.