Poszukiwania życia pozaziemskiego będą łatwiejsze, ponieważ naukowcy mają przełomowy instrument

Mówi się, że nie powinno się zmieniać zasad gry w trakcie jej trwania, ale poszukiwania życia pozaziemskiego najwyraźniej nie są objęte tą regułą.
Poszukiwania życia pozaziemskiego będą łatwiejsze, ponieważ naukowcy mają przełomowy instrument

Rewolucyjny ma być instrument Compact Color Biofinder, który został opracowany przez zespół naukowców z Uniwersytetu Hawajskiego w Mānoa. O tym, jak może on pomóc w odnalezieniu pozaziemskich form życia traktuje publikacja zamieszczona na łamach Scientific Reports.

Czytaj też: Chińczycy znaleźli życie pozaziemskie? Pojawił się intrygujący komunikat

Materiały o biologicznym pochodzeniu, takie jak aminokwasy, skamieniałości, skały osadowe, rośliny, mikroby, białka czy lipidy, wykazują silne sygnały tzw. fluorescencji organicznej. Te mogą być wykrywane przy pomocy specjalistycznych kamer, a tak się składa, iż instrument znany jako Biofinder cechuje się tak wysoką czułością, że może wykryć oznaki dawnego życia w skamieniałościach ryb z liczącej 34-56 milionów lat formacji Green River.

Biofinder jest pierwszym systemem tego typu. Obecnie nie istnieje żaden inny sprzęt, który mógłby wykryć niewielkie ilości bio-pozostałości na skałach w ciągu jednego dnia. Dodatkowymi zaletami Biofindera jest to, że działa on z odległości kilku metrów, nagrywa filmy i może szybko skanować duży obszar.wyjaśnia główny autor badań, Anupam Misra

Biofinder bez wątpienia może pomóc w poszukiwaniach życia pozaziemskiego

Chcąc przetestować możliwości, jakimi dysponuje ten instrument, naukowcy postanowili sprawdzić go na skamieniałościach ryb z Green River. Następnie uzyskane rezultaty zostały porównane z wynikami badań opartych na innych metodach, takich jak skaningowa mikroskopia elektronowa i mikroskopia fluorescencyjna. Wszystko wskazuje na to, iż pozostałości biologiczne mogą przetrwać miliony lat, a odpowiednie podejście daje możliwość wykrywania tych śladów w zasadzie na bieżąco.

Czytaj też: W Bałtyku znaleziono skamieniałość sprzed 30 milionów lat. Wygląda niczym modliszka

Jak wykorzystać Biofindera w poszukiwaniach życia pozaziemskiego? Wystarczyłoby użyć go w odniesieniu do kosmicznych skał, które spadły na Ziemię czy też w czasie pobytu na innych planetach, takich jak Mars. W ten sposób możliwe byłoby wykrycie pozostałości życia, które wymarło miliony lat wcześniej. Kwestią czasu wydaje się więc zamontowanie takich instrumentów na łazikach przemierzających na przykład Czerwoną Planetę.