Poszukiwania życia pozaziemskiego będą łatwiejsze, ponieważ naukowcy mają przełomowy instrument

Mówi się, że nie powinno się zmieniać zasad gry w trakcie jej trwania, ale poszukiwania życia pozaziemskiego najwyraźniej nie są objęte tą regułą.

Rewolucyjny ma być instrument Compact Color Biofinder, który został opracowany przez zespół naukowców z Uniwersytetu Hawajskiego w Mānoa. O tym, jak może on pomóc w odnalezieniu pozaziemskich form życia traktuje publikacja zamieszczona na łamach Scientific Reports.

Czytaj też: Chińczycy znaleźli życie pozaziemskie? Pojawił się intrygujący komunikat

Materiały o biologicznym pochodzeniu, takie jak aminokwasy, skamieniałości, skały osadowe, rośliny, mikroby, białka czy lipidy, wykazują silne sygnały tzw. fluorescencji organicznej. Te mogą być wykrywane przy pomocy specjalistycznych kamer, a tak się składa, iż instrument znany jako Biofinder cechuje się tak wysoką czułością, że może wykryć oznaki dawnego życia w skamieniałościach ryb z liczącej 34-56 milionów lat formacji Green River.

Biofinder jest pierwszym systemem tego typu. Obecnie nie istnieje żaden inny sprzęt, który mógłby wykryć niewielkie ilości bio-pozostałości na skałach w ciągu jednego dnia. Dodatkowymi zaletami Biofindera jest to, że działa on z odległości kilku metrów, nagrywa filmy i może szybko skanować duży obszar.wyjaśnia główny autor badań, Anupam Misra

Biofinder bez wątpienia może pomóc w poszukiwaniach życia pozaziemskiego

Chcąc przetestować możliwości, jakimi dysponuje ten instrument, naukowcy postanowili sprawdzić go na skamieniałościach ryb z Green River. Następnie uzyskane rezultaty zostały porównane z wynikami badań opartych na innych metodach, takich jak skaningowa mikroskopia elektronowa i mikroskopia fluorescencyjna. Wszystko wskazuje na to, iż pozostałości biologiczne mogą przetrwać miliony lat, a odpowiednie podejście daje możliwość wykrywania tych śladów w zasadzie na bieżąco.

Czytaj też: W Bałtyku znaleziono skamieniałość sprzed 30 milionów lat. Wygląda niczym modliszka

Jak wykorzystać Biofindera w poszukiwaniach życia pozaziemskiego? Wystarczyłoby użyć go w odniesieniu do kosmicznych skał, które spadły na Ziemię czy też w czasie pobytu na innych planetach, takich jak Mars. W ten sposób możliwe byłoby wykrycie pozostałości życia, które wymarło miliony lat wcześniej. Kwestią czasu wydaje się więc zamontowanie takich instrumentów na łazikach przemierzających na przykład Czerwoną Planetę.