Rynek SSD wszedł na nowy poziom. Micron i ADATA odmieniły segment profesjonalny

Podczas gdy ADATA zaprezentowała swoje nowe dyski klasy przemysłowej z serii 31C na interfejs SATA III, Micron zapewnił światu pierwsze 176-warstwowe kości NAND z myślą o centrach danych. To tym samym dwa najważniejsze ogłoszenia z ostatnich dni wskazujące, że rynek SSD wszedł na nowy poziom… choć niedostępny jeszcze “zwyczajnym śmiertelnikom”.
Rynek SSD wszedł na nowy poziom, Micron i ADATA, Micron, ADATA
Rynek SSD wszedł na nowy poziom, Micron i ADATA, Micron, ADATA

Micron i ADATA wprowadziły rynek profesjonalnych SSD na nowy poziom

Największa różnica między sprzętami klasy konsumenckiej, a profesjonalnej, sprowadza się (zwykle) do możliwości zapewnienia redundantności, niezawodności, zaawansowanego wsparcia posprzedażowego oraz wydłużonej gwarancji. Stąd właśnie znacznie wyższe ceny tych produktów i całkowicie odrębne serie produktów. Przykładem takich profesjonalnych dysków są trzy nowe modele firmy ADATA w serii 31C, które zapewniają wysoką energooszczędność, pojemność i gwarantują potwierdzoną rygorystycznymi testami wytrzymałość.

Czytaj też: Gmail już wkrótce przejdzie metamorfozę

2,5-calowy dysk ISSS31C klasy przemysłowej, IM2S31C8 M.2 2280 i IM2S31C4 M.2 2242 są wyposażone w 112-warstwową pamięć półprzewodnikową 3D TLC (BiCS5) opracowaną przez WDC i KIOXIA, a ich maksymalna pojemność wynosi 2 TB. Nie zabrakło w ich bufora DRAM, technologii Wear Leveling, Thermal Throttling, End-to-End Data Path Protection oraz mechanizmu LDPC ECC.

Czytaj też: Intel Core i9-13900K do kupienia. Znamy też zegary, czyli wszystko co musicie wiedzieć o Raptor Lake [Aktualizacja]

Z kolei firma Micron Technology ogłosiła wprowadzenie do sprzedaży pierwszego na świecie dysku SSD SATA z 176-warstwowymi kośćmi pamięci NAND, które są przeznaczone do pracy w centrach danych. Mowa o Micron 5400 SATA SSD, który jest (wedle firmy) tym najbardziej zaawansowanym dyskiem SSD SATA dla centrów danych, który umożliwia szeroki zakres zastosowań i zapewnia znacznie lepszą wydajność niż tradycyjne dyski twarde (HDD).

Czytaj też: Z tym smartfonem zapomnimy o codziennym ładowaniu baterii. Oto Nokia G11 Plus

Wedle podanych przez Microna danych, dysk 5400 ma do zaoferowania o 50% wyższą niezawodność względem konkurencyjnych dysków SSD tej klasy. Ta dodatkowa wytrzymałość ma “pozwolić klientom wydłużyć okres eksploatacji serwerów, zwiększając zwrot z inwestycji i obniżając całkowity koszt posiadania platform opartych na dyskach SSD SATA”.