Uśpione karty w Microsoft Edge pozwalają zaoszczędzić gigantyczną ilość pamięci RAM

Wśród wielu funkcji, jakie oferuje przeglądarka Microsoft Edge znajdziemy Uśpione karty (Sleeping Tabs). Jak twierdzi gigant z Redmond – dzięki temu możemy zwiększyć wydajność i oszczędzić zasoby. Dziś poznaliśmy więcej szczegółów, bo Microsoft podzielił się z nami statystykami.
Microsoft Edge
Microsoft Edge

Jak działają Uśpione karty w Microsoft Edge?

Jeśli na co dzień, podczas korzystania z komputera, macie tendencję do otwierania wielu nowych kart, zapewne wiecie, jak bardzo wpływa to na Wasz sprzęt. Im więcej takich otwartych kart, tym większe zużycie zasobów, takich jak procesor i pamięć RAM, bo przeglądarka musi utrzymać te karty działające w tle i to niezależnie, czy właśnie z nich korzystamy, czy trzymamy je na później.

Czytaj też: Microsoft Edge 103 już dostępny w kanale beta. Jakie nowości przynosi?

Tutaj z pomocą przychodzi funkcja Uśpione karty w Microsoft Edge. Dzięki temu przeglądarka automatycznie przestawia nieaktywne lub nieużywane karty w stan uśpienia po określonym czasie. Takie karty są wykrywane przez przeglądarkę samoistnie, co w rezultacie pozwala na zwolnienie cześć pamięci RAM i zasobów procesora, które z kolei możemy wykorzystać na inne działania. Microsoft podczas wprowadzania Uśpionych kart pochwalił się, że dzięki tej funkcjonalności można zaoszczędzić do 29% zasobów systemowych, a także wydłużyć czas pracy baterii.

Czytaj też: Wielka wyspa aparatów i logo Leica, czyli Xiaomi 12 Ultra na nowych renderach

Microsoft podzielił się statystykami dotyczącymi ilości zaoszczędzonych przez Edge zasobów

Na papierze funkcja Uśpionych kart wygląda więc świetnie, ale jak to wygląda w praktyce? Na to odpowiedź dają nam statystyki, które udostępniło na Twitterze oficjalne konto Microsoft Edge Dev. Wedle tych danych, w ciągu ostatnich 28 dni funkcja Uśpionych kart działała na 6 miliardach kart i pomogła zaoszczędzić….  ponad 273 petabajtów pamięci RAM (273 000 TB). Są to wręcz absurdalnie wielkie ilości pamięci RAM, a przeliczając, daje to oszczędność około 40 MB pamięci na kartę.

Czytaj też: Jedna ładowarka USB-C by wszystkimi rządzić. Unia Europejska podjęła decyzję

Oczywiście, jeśli macie komputer z dużą ilością pamięci RAM lub nie otwieracie ogromnej liczby kart, to te 40 MB nie zrobi na Was wrażenia. Jednak przeciętny użytkownik może odczuć różnicę, zwłaszcza na tańszym sprzęcie wyposażonym w 4 lub 8 GB RAM.

Czytaj też: realme GT Neo 3T oficjalnie zaprezentowany. Przyjrzyjmy się bliżej jego specyfikacji

Takie dane pokazują, że Microsoft Edge od dawna ma do zaoferowania o wiele więcej, niż tylko możliwość pobrania nowej przeglądarki, z czego jeszcze jakiś czas temu bardzo często żartowano. W rzeczywistości już od dawna jest to jedna z popularniejszych i lepszych przeglądarek, o czym zresztą świadczy fakt, że zajmuje już drugie miejsce na rynku przeglądarek.