Znamy architektury Intel Meteor Lake. Te procesory będą rewolucyjne

Wprawdzie obecnie czekamy na procesory Core 13. generacji, czyli Raptor Lake, ale już teraz wiemy bardzo dużo na temat kolejnej generacji. Mowa o Meteor Lake, czyli Core 14. generacji, których podstawy właśnie zostały potwierdzone. O czym dokładnie mowa? O tym poniżej.
7 nm procesory Intela Meteor Lake, Meteor Lake, Intel Meteor Lake
7 nm procesory Intela Meteor Lake, Meteor Lake, Intel Meteor Lake

Jak na nowe procesory Intela przystało. Poznaliśmy nie jedną, a dwie architektury dla Meteor Lake

Wszystko sprowadza się tak naprawdę do poniższego wpisu na Twitterze, którego autor zauważył wzmianki o procesorach Intela w logach Microsoft Perfmon:

Czytaj też: VAR nie zawsze sprawdza się idealnie. Naukowcy wskazują na problemy piłkarskiej technologii

Wynika z niej, że procesory Meteor Lake będą łączyć architekturę Redwood Cove z architekturą Crestmont. Ta pierwsza będzie stanowić podstawę dla rdzeni Performance, a ta druga dla Efficient i wedle innych plotek w obu przypadkach zmiany będą wręcz ogromne. Intel zachowa więc hybrydowe podejście do rdzeni swoich procesorów, stawiając jednocześnie na proces produkcyjny Intel 4 oraz iGPU na bazie architektury Xe-LPG.

Czytaj też: Wyciekły europejskie ceny Samsunga Galaxy Z Flip4. Czy powinniśmy szykować się na duże podwyżki?

Warto przypomnieć, że niedawno dowiedzieliśmy się o trzecim rodzaju rdzeni w Meteor Lake. To ciągle nic oficjalnego, ale wedle OneRaichu obok rdzeni P i E, Core 14. generacji doczekają się nowych bardzo energooszczędnych rdzeni. Te będą częścią matrycy SoC, a nie matrycy obliczeniowej jak rdzenie P i E, co tłumaczy powód, dlaczego Intel nie wspominał o nich na pierwszych zapowiedziach i nie wlicza ich w całkowitą liczbę rdzeni.

Czytaj też: Ciężko uwierzyć, że Rosja jest w takich tarapatach. Te pociski jednak to potwierdzają

Procesory Meteor Lake zadebiutują w II połowie 2023 roku i wprowadzą do oferty Intela pierwsze tego typu układy wielomatrycowe (MCM). Do tej pory wspominało się o kontynuowaniu podziału rodzaju rdzeni na znane już doskonale Performance oraz Efficient, ale wedle nieoficjalnych wieści, Intel szykuje też trzeci rdzeń – Low Power Efficient Core (LP E-Core).