Chińczycy stworzyli w laboratorium klopsiki wieprzowe lepsze od prawdziwych

Chińczycy stworzyli w laboratorium klopsiki wieprzowe, które mają więcej białka i mniej tłuszczu w porównaniu z tymi, które pochodzą z konwencjonalnego mięsa. To może być kolejny ważny krok w rewolucji w branży spożywczej.
Klopsiki wieprzowe z laboratorium coraz bliżej /Fot. Pixabay

Klopsiki wieprzowe z laboratorium coraz bliżej /Fot. Pixabay

Już w ubiegłym roku głośno było o Future Meat Technologies, izraelskim start-upie, który produkuje dziennie 5000 hamburgerów z ekologicznego mięsa. Tego typu specyfiki są coraz popularniejsze. Mięso z laboratorium jest ekologiczne, a co najważniejsze – przypomina prawdziwe mięso pod względem tekstury i smaku.

Teraz chińscy naukowcy poszli krok dalej i stworzyli mięso “lepsze” od naturalnego. Donosi o tym South China Morning Post (SCMP).

Wieprzowina łatwiejsza do komercjalizacji

Naukowcy z Uniwersytetu Tsinghua i Uniwersytetu Rolniczego w Nanjing w Chinach wyhodowali komórki mięśniowe i tłuszczowe osobno w laboratorium, a następnie umieścili je razem w formie wydrukowanej w 3D. Następnie użyli enzymu, aby stworzyć klopsiki o centymetrowej średnicy.

Wszystkie komórki hodowano na jadalnym płatku 3D wykonanym z porowatej żelatyny. Służył on jako rusztowanie do wzrostu i ekspansji komórek. W porównaniu z poprzednimi badaniami, w których tempo ekspansji wzrosło 10 razy w ciągu siedmiu dni, zastosowanie mikronośnika z żelatyny zapewniało aż 20-krotną ekspansję w tym samym odcinku czasu.

Porównano zawartość odżywczą mięsa z laboratorium z shizitou, klasycznym chińskim daniem z klopsików dostępnym na rynku. Analiza wykazała, że klopsiki “z probówki” zawierały 70% białka, 4% tłuszczu, 6% węglowodanów i wszelkie niezbędne minerały, m.in. cynk, wapń i żelazo. Klopsiki z prawdziwego mięsa, kupione w jednej z chińskich sieciówek, miały pięć razy mniej białka i trzy razy więcej tłuszczu, mimo że mniej kaloryczne.

Czytaj też: Mięso z laboratorium prosto z Izraela na nasze talerze

Chińscy naukowcy mają nadzieję, że wkrótce będzie możliwa hodowla klopsików z laboratorium na skalę przemysłową. Wieprzowina jest bardzo pożądanym typem mięsa w Azji, a w porównaniu z hodowaną wołowiną, która musi wyglądać w określony sposób, klopsiki i kiełbaski są prostsze do osiągnięcia. Niestety, nie wiemy, kiedy możemy spodziewać się tego typu specyfików na talerzach, zwłaszcza poza Chinami.

Warto wspomnieć, że mięso hodowane w laboratorium jest coraz popularniejsze w Azji, można je dostać m.in. w Singapurze (wspomniane Future Meat).