Chińska karta graficzna Fenghua No.2 trafi na rynek! Poznaliśmy dokładną datę

Karta graficzna Fenghua, zwana też mianem Fantasy (to tłumaczenie z oryginału na angielski), jest dziełem chińskiej firmy Innosilicon, która w listopadzie ubiegłego roku zaprezentowała Fenghua No.1 w dwóch wariantach. Dziś z kolei dowiedzieliśmy się, że kolejna chińska karta graficzna trafi na rynek i będzie to rozwojowa wersja oryginału, bo Fenghua No.2. Mamy nadzieję, że przynajmniej ona trafi na rynek i rzeczywiście stanie się ogólnodostępna.
Chińska karta graficzna Fenghua No.2, karta graficzna Fenghua No.2,
Chińska karta graficzna Fenghua No.2, karta graficzna Fenghua No.2,

Karta graficzna Fenghua No.2 wkrótce doczeka się premiery

Wedle informacji serwisu MyDrivers, Innosilicon ma zamiar wprowadzić na rynek kartę graficzną Fenghua No.2 już 3 sierpnia. Względem poprzednika będzie różnić się przede wszystkim podwojoną liczbą rdzeni… zarówno, jeśli idzie o te obliczeniowe, jak i fizyczne, bo po prostu postawi na połączenie na jednym laminacie dwóch fizycznych GPU.

Czytaj też: Rośnie nowy europejski potentat. Starlink Elona Muska będzie miał solidną konkurencję

Znamy specyfikację chińskich procesorów graficznych Fenghua, Fantasy 1, Fenghua 1, specyfikacja Fenghua 1

Nie jest to nic innowacyjnego, bo tego typu projekty realizowało AMD oraz NVIDIA od lat i choć w teorii ma to sens, tak w praktyce wręcz przeciwnie, bo wymaga bardzo konkretnego i tym samym rzadko spotykanego procesu optymalizacji (zwłaszcza w grach). Co więc będzie miała do zaoferowania karta graficzna Fenghua No.2? O tym poniżej.

Czytaj też: Które smartfony z Androidem mają najdłuższe wsparcie oprogramowania? Na pewno nie Google Pixel

Jako że ten model wprowadzi po prostu dwa GPU na jeden laminat, producent śmiało posuwa się do stwierdzenia, że wydajność wzrasta dwukrotnie. Mowa więc o wzroście z 5 TFLOPS obliczeń FP32 i 25 TOPS INT8 (obliczenia SI) do kolejno 10 FLOPS i 50 TOPS, a firma nawet dumnie obnosi się z “podwojeniem możliwości wyjściowych kodeków”. Pobór mocy takiego sprzętu powinien wynosić poniżej 100 watów, bo model z jednym GPU miał pobierać zaledwie 50 watów.

Czytaj też: Google Play ma już 10 lat. Z tej okazji dostaje nowe logo

Teoretycznie więc karta Fenghua No.2 powinna zapewnić dwukrotnie wyższą wydajność od RTX 3060, z którym miał konkurować model Fenghua No.1. W praktyce jednak lepiej uważać na tego typu zapewnienia, bo do tej pory nie doczekaliśmy się żadnych kompleksowych testów tego modelu. Zwłaszcza że jego konfiguracje obejmują pamięci od 4 GB przez 8 GB i na 16 GB pamięci GDDR6 lub GDDR6X kończąc z prędkością do 19 Gb/s.