Najpotężniejszy rosyjski pocisk przeciwpancerny strzela na nagraniu. Jeszcze go nie widzieliście

Za każdym razem, kiedy wspominamy o materiałach z frontu, które przedstawiają Rosjan oraz ich sprzęt w głównej roli, odczuwamy wrażenie, że wiele jest w tym zwyczajnej propagandy. Czy tak też jest tym razem? Trudno stwierdzić, oglądając tylko moment, jak Rosjanie strzelają z systemu 9P157-2 Chryzantema-S pociskiem 9M123 Chryzantema. To w skrócie najpotężniejszy rosyjski pocisk przeciwpancerny (tak przynajmniej określa go Rosja), który po raz pierwszy zobaczyliśmy na froncie.
Rosja rozwija zaplecze do walki z czołgami, pociskach Kornet, Chrizantiema
Rosja rozwija zaplecze do walki z czołgami, pociskach Kornet, Chrizantiema

Wedle rosyjskich mediów, rodzina pocisków Chryzantema obejmuje najpotężniejszy rosyjski pocisk przeciwpancerny. Na wojnie jednak (jeszcze) nie zasłynął

W większości przypadków Rosja wystawia przeciwko Ukrainie starszy, leciwy sprzęt z kilkoma wyjątkami (śmigłowce Ka-52, czołgi z serii T-90), ale co jakiś czas docierają do nas dowody na wykorzystywanie na froncie nowoczesnego uzbrojenia innego typu. Ile w tym prawdy, a ile propagandy, zważywszy na to, jak słaby i przeżarty korupcją okazał się rosyjski przemysł wojskowy? Tego nigdy się nie dowiemy, ale niektóre propagandowe nagrania wydają się mówić same za siebie, choć to poniższe jest od tego wyjątkiem.

Czytaj też: Niczym nowe atomówki. Opisujemy niszczycielskie hipersoniczne pociski USA, przed którymi nie ma ucieczki

Wedle informacji podawanych w 2021 roku przez oficjalną agencję prasową Rosji, pocisk 9M123 Chryzantema (zwłaszcza w wersji M) jest jednym z tych najpotężniejszych pocisków przeciwpancernych, które stworzyło to znienawidzone od 24 lutego 2022 roku państwo. W ręce armii rosyjskiej trafił w 2005 roku z nadzieją bycia świetną bronią do niszczenia lecących nisko helikopterów, czołgów Leopard 2 czy M1 Abrams.

Czytaj też: Tu-160, czyli strategiczny kolos Rosji w przestworzach. Czym dokładnie jest rosyjski Biały Łabędź?

Pociski Chryzantema, które są przeznaczone do systemów wyrzutni o tej samej nazwie, mierzą nieco ponad 2 metry, ważą 8 kilogramów i w wersji 9M123M wykorzystują laserowe naprowadzanie do precyzyjnego niszczenia celów oddalonych o maksymalnie 6000 metrów. Trudno jednak powiedzieć, jak te zapowiedzi “na papierze” sprawdzają się w rzeczywistości. Powyższe nagranie również na to nie odpowiada, choć ponoć pokazuje moment “ostrzału ukraińskiej pozycji”.