USA wierzy w Niemcy. Rheinmetall wzmocni amerykańską marynarkę nową amunicją

Znajdująca się w Stanach Zjednoczonych American Rheinmetall Munitions, czyli spółka zależna niemieckiej firmy Rheinmetall, otrzymała niedawno kontrakt o wartości 13,5 mln euro od Marynarki Wojennej USA w dosyć ciekawym celu. Umowa ma na celu wykonanie prototypu nowej amunicji, która wpisuje się w interesujący schemat działania. Nie jest on wprawdzie niczym nowym, ale daleko mu do tradycyjnych pocisków zabijających bezpośrednim trafieniem.
USA wierzy w Niemcy, Rheinmetall, amerykańską marynarkę nową amunicją
USA wierzy w Niemcy, Rheinmetall, amerykańską marynarkę nową amunicją

Amerykański oddział Rheinmetall opracuje nową, ulepszoną amunicję typu airburst dla marynarki USA

Wchodząc w szczegóły, na mocy kontraktu American Rheinmetall Munitions musi opracować prototyp niskokosztowego rozwiązania do angażowania wrogich sprzętów powietrznych i nawodnych, który zwiększy skuteczność istniejących i przyszłych systemów broni Marynarki Wojennej USA. Wygląda więc na to, że amerykańska marynarka bardzo wierzy w możliwości niemieckiej firmy, powierzając jej tak wielkie i odpowiedzialne zadanie.

Czytaj też: Bell zdŻadził tajemnicę swoich śmigłowców. To dlatego kaprysy pogody nie szkodzą AH1Z oraz UH1Y

Jesteśmy podekscytowani, że po raz pierwszy możemy dostarczyć nasze rozwiązania w zakresie letalności nowej generacji do marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych. To wyróżnienie dodatkowo potwierdza zdolność American Rheinmetall do wprowadzania innowacyjnych technologii w ręce naszych amerykańskich sił połączonych– powiedział prezes American Rheinmetall Munitions, John Somich.

Czytaj też: Wyprodukowano pierwszy izraelski ciężki transporter Eitan. Jest niczym zabójczy bunkier na kołach

W efekcie prac specjalistów firmy American Rheinmetall Munitions ma powstać prototyp, który zapewni wstępną zdolność operacyjną nowej amunicji KEET (Kinetic Energy Electronically Timet) 30mm x 173 MK 340 MOD 0 typu airburst. Mowa więc o takiej, która detonuje się w powietrzu, powodując obrażenia odłamkowe u przeciwnika.

Czytaj też: Śmigłowce AW149 „do wszystkiego”. Oto nowy nabytek Polski w ramach programu Perkoz, który pomoże naszemu wojsku

Swoją drogą, wywodzi się ona z zakwalifikowanego przez NATO naboju Rheinmetall 30mm x 173 Kinetic Energy Timed Fuze (KETF), który obecnie znajduje się na wyposażeniu m.in. armii niemieckiej, australijskiej i węgierskiej. Nowa wersja będzie jednak stanowić znaczną poprawę śmiertelności i tym samym ograniczy potrzebę wykorzystania amunicji na froncie, dzięki zwiększonemu prawdopodobieństwu trafienia w pierwszej rundzie.