USA wierzy w Niemcy, Rheinmetall, amerykańską marynarkę nową amunicją

USA wierzy w Niemcy. Rheinmetall wzmocni amerykańską marynarkę nową amunicją

Znajdująca się w Stanach Zjednoczonych American Rheinmetall Munitions, czyli spółka zależna niemieckiej firmy Rheinmetall, otrzymała niedawno kontrakt o wartości 13,5 mln euro od Marynarki Wojennej USA w dosyć ciekawym celu. Umowa ma na celu wykonanie prototypu nowej amunicji, która wpisuje się w interesujący schemat działania. Nie jest on wprawdzie niczym nowym, ale daleko mu do tradycyjnych pocisków zabijających bezpośrednim trafieniem.

Amerykański oddział Rheinmetall opracuje nową, ulepszoną amunicję typu airburst dla marynarki USA

Wchodząc w szczegóły, na mocy kontraktu American Rheinmetall Munitions musi opracować prototyp niskokosztowego rozwiązania do angażowania wrogich sprzętów powietrznych i nawodnych, który zwiększy skuteczność istniejących i przyszłych systemów broni Marynarki Wojennej USA. Wygląda więc na to, że amerykańska marynarka bardzo wierzy w możliwości niemieckiej firmy, powierzając jej tak wielkie i odpowiedzialne zadanie.

Czytaj też: Bell zdŻadził tajemnicę swoich śmigłowców. To dlatego kaprysy pogody nie szkodzą AH1Z oraz UH1Y

Jesteśmy podekscytowani, że po raz pierwszy możemy dostarczyć nasze rozwiązania w zakresie letalności nowej generacji do marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych. To wyróżnienie dodatkowo potwierdza zdolność American Rheinmetall do wprowadzania innowacyjnych technologii w ręce naszych amerykańskich sił połączonych– powiedział prezes American Rheinmetall Munitions, John Somich.

Czytaj też: Wyprodukowano pierwszy izraelski ciężki transporter Eitan. Jest niczym zabójczy bunkier na kołach

W efekcie prac specjalistów firmy American Rheinmetall Munitions ma powstać prototyp, który zapewni wstępną zdolność operacyjną nowej amunicji KEET (Kinetic Energy Electronically Timet) 30mm x 173 MK 340 MOD 0 typu airburst. Mowa więc o takiej, która detonuje się w powietrzu, powodując obrażenia odłamkowe u przeciwnika.

Czytaj też: Śmigłowce AW149 „do wszystkiego”. Oto nowy nabytek Polski w ramach programu Perkoz, który pomoże naszemu wojsku

Swoją drogą, wywodzi się ona z zakwalifikowanego przez NATO naboju Rheinmetall 30mm x 173 Kinetic Energy Timed Fuze (KETF), który obecnie znajduje się na wyposażeniu m.in. armii niemieckiej, australijskiej i węgierskiej. Nowa wersja będzie jednak stanowić znaczną poprawę śmiertelności i tym samym ograniczy potrzebę wykorzystania amunicji na froncie, dzięki zwiększonemu prawdopodobieństwu trafienia w pierwszej rundzie.