Robot, który rozpoznaje swój wygląd? Stworzyli maszynę, która zamiast świata zaczyna rozumieć siebie

Inżynierowie zbudowali nietypowy model robota, który zamiast eksplorować przestrzeń wokół niego i tajniki świata, został nauczony badania swojej własnej motoryki i wyglądu w określonej przestrzeni. Maszyna o kształcie ramienia już po trzech godzinach zdawała się rozumieć bardziej samą siebie niż otaczający ją świat.
Robot, który rozpoznaje swój wygląd? Stworzyli maszynę, która zamiast świata zaczyna rozumieć siebie

Człowiek posiada samoświadomość swojego ciała, jego rozmiarów, możliwości fizycznych i zakresu ruchów. Dzięki temu nie potykamy się na mijanych przeszkodach i potrafimy wiele akcji zaplanować z wyprzedzeniem. Zespół inżynierów z Columbia University School of Engineering and Applied Science zaprezentował robota, którego nauczyli niemalże dokładnie tego samego – maszyna nabyła świadomość swojego wyglądu i motoryki.

W artykule naukowym na łamach Science Robotics zostało zademonstrowane, w jaki sposób nauczył się tego robot bez żadnej pomocy człowieka.

Czytaj też: Biopanele Greenfluidics wyprodukują tlen i biomasę. Oto elektryczna rewolucja?

Robot, który rozumie sam siebie

Maszyna o kształcie ramienia była umieszczona w sali z lustrami i była podłączona do pięciu kamer rejestrujących obraz. Następnie robot wyginając się na różne strony, zmieniając położenie, wykręcając ramię, obserwował się w kamerach. To wszystko wykonywał w odpowiedzi na różne polecenia, jakie przekazywali mu inżynierowie.

Po trzech godzinach „treningu” maszyna zatrzymała się. Tyle czasu wystarczyło, aby nabyła ona wiedzę na temat własnych rozmiarów, wyglądu i przede wszystkim zdolności motorycznych w określonym otoczeniu.

Skonstruowany robot był częścią większego projektu naukowego, który ma na celu zapewnienie robotom pewnego rodzaju samoświadomości. Poprzez ten eksperyment dowiedzieliśmy się, że robot jest w stanie sam siebie „wyobrażać”.

Czytaj też: Futurystyczny dron V-BAT na niewidzialnym niszczycielu. Niczym latający „odwrócony krzyż”

Jednakże jest to niewielki krok podjęty w stronę finalnego rezultatu, ponieważ człowiek nadal posiada dużo większą samoświadomość niż pokazane robotyczne ramię. Ponadto z tego typu pracami badawczymi wiąże się duża doza kontrowersji dotycząca budowy tak bardzo autonomicznych robotów.