Robot, który rozpoznaje swój wygląd? Stworzyli maszynę, która zamiast świata zaczyna rozumieć siebie

Inżynierowie zbudowali nietypowy model robota, który zamiast eksplorować przestrzeń wokół niego i tajniki świata, został nauczony badania swojej własnej motoryki i wyglądu w określonej przestrzeni. Maszyna o kształcie ramienia już po trzech godzinach zdawała się rozumieć bardziej samą siebie niż otaczający ją świat.

Człowiek posiada samoświadomość swojego ciała, jego rozmiarów, możliwości fizycznych i zakresu ruchów. Dzięki temu nie potykamy się na mijanych przeszkodach i potrafimy wiele akcji zaplanować z wyprzedzeniem. Zespół inżynierów z Columbia University School of Engineering and Applied Science zaprezentował robota, którego nauczyli niemalże dokładnie tego samego – maszyna nabyła świadomość swojego wyglądu i motoryki.

W artykule naukowym na łamach Science Robotics zostało zademonstrowane, w jaki sposób nauczył się tego robot bez żadnej pomocy człowieka.

Czytaj też: Biopanele Greenfluidics wyprodukują tlen i biomasę. Oto elektryczna rewolucja?

Robot, który rozumie sam siebie

Maszyna o kształcie ramienia była umieszczona w sali z lustrami i była podłączona do pięciu kamer rejestrujących obraz. Następnie robot wyginając się na różne strony, zmieniając położenie, wykręcając ramię, obserwował się w kamerach. To wszystko wykonywał w odpowiedzi na różne polecenia, jakie przekazywali mu inżynierowie.

Po trzech godzinach „treningu” maszyna zatrzymała się. Tyle czasu wystarczyło, aby nabyła ona wiedzę na temat własnych rozmiarów, wyglądu i przede wszystkim zdolności motorycznych w określonym otoczeniu.

Skonstruowany robot był częścią większego projektu naukowego, który ma na celu zapewnienie robotom pewnego rodzaju samoświadomości. Poprzez ten eksperyment dowiedzieliśmy się, że robot jest w stanie sam siebie „wyobrażać”.

Czytaj też: Futurystyczny dron V-BAT na niewidzialnym niszczycielu. Niczym latający „odwrócony krzyż”

Jednakże jest to niewielki krok podjęty w stronę finalnego rezultatu, ponieważ człowiek nadal posiada dużo większą samoświadomość niż pokazane robotyczne ramię. Ponadto z tego typu pracami badawczymi wiąże się duża doza kontrowersji dotycząca budowy tak bardzo autonomicznych robotów.