Rosyjski okręt podwodny Alrosa typu Kilo powrócił na służbę po modernizacji

Operujący ciągle we Flocie Czarnomorskiej rosyjski okręt podwodny Alrosa typu Kilo powrócił na służbę po dosyć rozległej modernizacji. W jej ramach nie tylko go odremontowano, ale też rozbudowano o możliwość wykorzystywania pocisków manewrujących Kalibr.
Rosyjski okręt podwodny Alrosa typu Kilo, Rosyjski okręt podwodny Alrosa
Rosyjski okręt podwodny Alrosa typu Kilo, Rosyjski okręt podwodny Alrosa

Mimo spędzenia wielu lat na naprawach i modernizacji, rosyjski okręt podwodny Alrosa jednak powrócił na służbę

Prace trwały kilka lat, ale niedawno zostały zakończone i tym samym w czerwcu bieżącego roku pozytywne zaliczenie wszystkich testów pozwoliło mu wrócić do floty okrętów podwodnych Floty Czarnomorskiej, która stacjonuje w Sewastopolu. Okręt podwodny B-871 Alrosa nie jest wcale nowym sprzętem na służbie rosyjskiej marynarki. Swoją karierę rozpoczął bowiem jeszcze w czasach funkcjonowania marynarki sowieckiej, korzystając z podstaw projektu typu Kilo i co ciekawe, trafił nawet na służbę ukraińskiej marynarki, ale w 1997 roku trafił do tej rosyjskiej.

Czytaj też: Nowy wróg rosyjskiego wojska to linie wysokiego napięcia. Kolejny rosyjski śmigłowiec Ka-52 rozbity

W przypadku okrętu podwodnego Alrosa o wyporności 3040 ton najważniejszym elementem wydaje się ciekawy układ napędowy, bo w formie pędnika wodnoodrzutowego. Ten działa poprzez nabieranie wody do tylnej części kadłuba okrętu i następnie wypychanie jej w kierunku przeciwnym do obranego kursu. Tego typu strumień wody o dużej prędkości i kontrolowanym kierunku napędza finalnie okręt i nadaje mu pożądany kierunek bez użycia steru.

Czytaj też: Ukraina ostrzelała rosyjski punkt naprawczy z czołgami T-72. Chmury dymu potwierdzają ogromne straty

Tego typu układ napędowy w formie połączenia dwóch 1300-konnych generatorów diesla z akumulatorami pozwala okrętowi Alrosa rozpędzać się do 46 km/h po pełnym zanurzeniu. Jego arsenał obejmuje sześć wyrzutni torped 553 mm (w magazynie znajduje się 18 torped), 24 miny morskie, osiem pocisków ziemia-powietrze SA-N-8 Gremlin lub SA-N-10 Gimlet, nieokreślona liczba pocisków przeciwokrętowych oraz właśnie manewrujących pocisków poddźwiękowych 3M14 Kalibr, o których pisaliśmy wcześniej.