Chińczycy zaprezentowali osobliwy samochód elektryczny. W środku brakuje jednego, ważnego elementu

W Chinach został pokazany najnowszy prototyp nietypowego samochodu. Jest on napędzany energią słoneczną, a w środku… nie ma kierownicy. Pojazd może rozpędzić się maksymalnie do 80 km/h. W sieci pojawiło się nagranie, na którym widać, jak wygląda jazda tą bardzo osobliwą maszyną.
Chińczycy zaprezentowali osobliwy samochód elektryczny. W środku brakuje jednego, ważnego elementu

Zespół inżynierów z chińskiego miasta Tianjin zbudował samochód elektryczny napędzany energią słoneczną. Chociaż sam koncept takich pojazdów nie jest obcy dzisiejszym inżynierom, a pierwsze auta na energię słoneczną budowano już na początku XXI wieku, to w tym przypadku mamy do czynienia z czymś o wiele bardziej wyjątkowym.

Czytaj też: Indie wkrótce dorównają światowym potęgom. Lotniskowiec Vikrant bez opóźnień i z wielkim sukcesem

Pojazd „Tianjin” (nazwany od miasta, skąd pochodzą twórcy) jest niezwykle kompaktowym samochodem. Długi na 4 metry, szeroki na 1,7 metra i wysoki na 1,8 metra waży nieco ponad tonę. W środku da się zauważyć brak kierownicy. Zamiast niej jest ekran dotykowy z trzema przyciskami pod nim. Według twórców pojazd jest wyposażony w system autonomicznego kierowania Level 4.

Chiński samochód elektryczny – z wielkimi panelami słonecznymi i bez kierownicy

Panel słoneczny generujący energię zajmuję powierzchnię aż 8 m2 i potrafi rozkładać się nad dach w kształt skrzydeł. Jest to zaskakująco duży rozmiar paneli, jak na samochód elektryczny tej wielkości.

Szacuje się, że jazda tym pojazdem zmniejszy emisję dwutlenku węgla o 100 kilogramów na każde przejechane 100 kilometrów. Maksymalna trasa przejazdu, jaka była testowana w przypadku Tianjin, to niecałe 75 kilometrów.

Czytaj też: Przeciwpancerne pociski pokazują rosyjskim czołgistom, gdzie jest ich miejsce. Dwa czołgi zniszczone

Póki co pojazd przyciąga uwagę wielu amatorów motoryzacji nietypowym wyglądem wnętrz i imponującymi panelami słonecznymi, ale zdaniem ekspertów, poziom technologiczny samochodu nie odbiega zasadniczo od tego, co jest produkowane w innych krajach na świecie.

Obecnie prototyp samochodu odbywa podróż przez całe kontynentalne Chiny, gdzie jest prezentowany na różnych targach i pokazach. Prawdopodobnie o podobnych „wynalazkach” chińskich inżynierów usłyszymy w przyszłości jeszcze więcej.