Seria iPhone 14 będzie droższa od poprzedniej generacji smartfonów Apple. Jak wysokie będą podwyżki?

Im bliżej jesieni, tym przecieków na temat serii iPhone 14 przybywa. Dużo się mówi o specyfikacji nadchodzących smartfonów, ale tym razem skupimy się na czymś innym – cenie. Szykują się bowiem podwyżki, które mogą być większe niż się spodziewaliśmy.
iPhone 14 Pro pozuje na renderach. Czy brak notcha to dobra zmiana?
iPhone 14 Pro pozuje na renderach. Czy brak notcha to dobra zmiana?

Ile będą kosztować smartfony z serii iPhone 14?

Podwyżki smartfonów są nieuchronne w dobie rosnącej inflacji, kiedy drożeje w zasadzie wszystko. Dodatkowo, każdego roku Apple podwyższa nieco ceny swoich nowych modeli w stosunku do poprzedniej generacji, ale tegoroczna może sprawić, że seria iPhone 14 będzie najdroższą linią w historii Apple.

Czytaj też: Tych dwóch producentów kontroluje cały rynek smartfonów. O które firmy chodzi?

Wedle najnowszych doniesień, wzrost cen każdego modelu może wynieść aż 100 dolarów. Dla przypomnienia, podczas premiery ceny iPhone’ów 13 (za najbardziej podstawowy wariant) wyglądały następująco:

  • iPhone 13 Mini – 699 dolarów (w tym roku zastąpi go Max),
  • iPhone 13 – 799 dolarów,
  • iPhone 13 Pro – 999 dolarów,
  • iPhone 13 Pro Max – 1099 dolarów.

Oznacza to więc, że za najtańszy model przyjdzie w tym roku zapłacić od 799 dolarów, zaś za najdroższy – od 1199 dolarów. To spora podwyżka, której powodem mają być rosnące ceny surowców, wspomniana inflacja i jeszcze kilka przyczyn ekonomicznych. Tak czy inaczej, tanio nie będzie.

Czytaj też: Samsung zrezygnuje z umieszczania układów Exynos w serii Galaxy S23?

iPhone 14 Pro pozuje na renderach. Czy brak notcha to dobra zmiana?

W przypadku wariantów Pro, taka podwyżka jest nawet zrozumiała, w końcu oba modele dostaną naprawdę solidne ulepszenia względem poprzedniej generacji. Jednak podstawowy iPhone 14 będzie niewiele różnił się od ubiegłorocznego modelu podstawowego, zwłaszcza że będzie nawet napędzany przez ten sam układ. W takim wypadku wiele osób będzie wolało kupić np. iPhone’a 13 Pro lub 13 Pro Max (które stanieją w obliczu premiery nowej generacji), niż za podobną kwotę kupować iPhone’a 14. Również tak drogi iPhone 14 Max może nie sprzedać się aż tak dobrze, jak sobie Apple to wymarzyło.

Czytaj też: Znamy polską cenę Xiaomi Smart Band 7, ale lepiej jeszcze chwilę poczekać z jej kupnem

Oczywiście, o ile informacja się potwierdzi. Na razie należy pamiętać, że jest to tylko przeciek, dlatego radzimy podchodzić do niej z dystansem.