Nowe procesory i karty bez wsparcia DirectX 9? Intel ogłosił swoją odważną decyzję co do wsparcia API

Czy technologie, na których niegdyś opierano produkty, powinny kiedykolwiek umrzeć śmiercią naturalną? Obecnie rozpływamy się wręcz nad tym, jakie wielkie zmiany wprowadziło API DirectX 12 wraz z wariantem Ultimate, podczas gdy starsze wersje DirectX powoli są zapominane. Intel właśnie dołoży do tego cegiełkę.
Nowe procesory i karty bez wsparcia DirectX 9? Intel ogłosił swoją odważną decyzję co do wsparcia API

Intel postanowił porzucić natywne wsparcie wieloletniej technologii DirectX 9 w swoich nowych produktach

Wydany w 2002 roku DirectX 9 towarzyszył nam przy poznawaniu istnych klasyków (z obecnego punktu widzenia). Trafił na Windowsa 98 i XP, ale wraz z jego rozwojem jego najnowsze wersje ograniczono do Windowsa XP SP2 (lub systemu nowszego). Obecnie o tym zestawie funkcji opracowanym przez Microsoft, które wspomaga generowanie zwłaszcza grafiki, powoli się zapomina, ale i tak DirectX 9 nadal towarzyszy nam w codziennym graniu, choć widać to tylko w momencie, kiedy po raz pierwszy instalujemy starszą produkcję, a wraz z nią właśnie zestaw DirectX 9.

Czytaj też: Widzieliśmy Samsungi Galaxy Z Fold4 i Galaxy Z Flip4. Wrażenia z ewolucji pozytywne, ale…

Dziś nowoczesnym produkcjom towarzyszy z kolei zarówno DirectX 12, jak i DirectX 11, udostępnione odpowiednio w 2009 i 2014 roku (a momentami również niepowiązane z nimi API Vulcan). Po co więc w ogóle wspierać DirectX 9? Odpowiedzią na to są po prostu te produkcje, które zwyczajnie nie obsługują nowszych API. Intel z kolei całkowicie wypiął się na natywne wsparcie tej wersji API w swojej architekturze Xe dla procesorów graficznych.

Czytaj też: Chcąc ulepszać swoje ciała, musimy zadbać o idealne zasilanie. Pewni naukowcy wiedzą o tym doskonale

Dla przypomnienia, tę architekturę kojarzymy już z czasów Core 11. generacji (Tiger Lake), ale Intel ciągle ją ulepsza i przez to karty graficzne tego producenta z rodziny Arc korzystają z wariacji tej architektury (Xe HPG). O ile Core 11. generacji natywnie wspiera DirectX 9, tak obecne Intel Core 12. generacji oraz karty graficzne Arc porzucą tę funkcję. Oznacza to, że Raptor Lake-S, czyli Core 13. generacji, również będą pozbawione tego wsparcia i tylko interfejsu D3D9On12 uratuje te sprzęty przed nie lada katastrofą “kompatybilności”.