Australijski niszczyciel zestrzelił drona! ESSM, czyli Morski Wróbel potwierdził swoją skuteczność

Podczas niedawnych wielonarodowych ćwiczeń Pacific Dragon (5-15 sierpnia), które odbywają się regularnie co dwa lata, w światło reflektorów wpadł australijski niszczyciel HMAS Sydney. Ten u wybrzeży Kauai na Hawajach wykorzystał z powodzeniem pojedynczy pocisk ESSM do zaangażowania improwizowanego zagrożenia. Tak oto australijski niszczyciel zestrzelił drona w wyjątkowym teście.
Australijski niszczyciel zestrzelił drona, ESSM, Morski Wróbel
Australijski niszczyciel zestrzelił drona, ESSM, Morski Wróbel

ESSM w akcji. W ramach ćwiczeń australijski niszczyciel zestrzelił drona z wykorzystaniem tego pocisku

Dlaczego wyjątkowym? Bo tegoroczne ćwiczenia Pacific Dragon 2022 były pierwszymi w historii, które obejmowały przechwycenie pocisku balistycznego krótkiego zasięgu przy użyciu pocisku Standard Missile 3 (SM-3) Block IA. Zanim jednak pocisk został wystrzelony, niszczyciel HMS Syndey namierzył bardzo szybkie cele za pomocą systemu walki Aegis oraz najnowocześniejszego radaru AN/SPY 1D(V). Kiedy to mu się udało, wystrzelił swój pocisk ESSM, czyli Evolved Sea Sparrow Missile w celu przechwycenia drona, będącego celem powietrznym.

Czytaj też: W pełni tureckie działo morskie przetestowane. Arcytani odpowiednik OTO Melara zachwyca

RIM-162 ESSM to pocisk rakietowy krótkiego zasięgu klasy woda-powietrze, który służy do bezpośredniej obrony nawodnych jednostek pływających, zapewniając ochronę przeciwko rakietowym pociskom przeciwokrętowym i nie tylko. Jego zasięg wynosi ponad 50 kilometrów, rozwijana prędkość sięga ponad 4 Mach, a 39-kilogramowa głowica wybuchowo fragmentująca z łatwością zestrzeliwuje potencjalne zagrożenia.

Czytaj też: Dzierży podwozie najszybszego czołgu. Sabre był pomyłką, ale teraz podbija publiczne drogi

Jeśli z kolei interesują Was szczegóły samego ćwiczenia, to te prowadzone przez USA wysiłki w ramach Pacific Dragon 2022 miały na celu poprawę taktycznej i technicznej koordynacji oraz interoperacyjności dotyczącej regionalnych zintegrowanych zdolności obrony powietrznej i przeciwrakietowej.