Pierwszy projekt Chińczyków w Europie! Ten blok trzyma ciepło w środku jak żaden inny

Słynne biuro architektoniczne z Chin – MAD Architects– zaprojektowało pierwszy w Europie wyjątkowy blok, którego charakteryzuje nie tylko finezyjna fasada, ale także wysoka energooszczędność. 13-piętrowy wieżowiec został właśnie ukończony i można go podziwiać na żywo w stolicy Francji – Paryżu.
Blok Unic w Paryżu / źródło: Jared Chulski

Blok Unic w Paryżu / źródło: Jared Chulski

Skończyła się budowa jednego z bardziej niezwykłych bloków mieszkalnych, jakie kiedykolwiek stanął w Europie. Mowa o Unic – budynku zaprojektowanych przez słynną firmę z Chin – MAD Architects. Liczący 13 pięter blok powstał w technologii budownictwa pasywna, co oznacza, że cechuje go wysoka energooszczędność.

Blok znajduje się w dzielnicy Clichy-Batignolles w Paryżu. Wznosi się na wysokość 50 metrów i docelowo będzie domem aż do 7500 osób. Patrząc na jego fasadę, dostrzeżemy płynącą z niej świeżość, lekkość i przede wszystkim… falistość. Balkony zostały tak zaprojektowane, aby nadawały całemu budynkowi opływowy kształt.

Czytaj też: Tajwan wybuduje najwydajniejszy budynek fotowoltaiczny na świecie

Właśnie ten wyjątkowy kształt Unic ma kluczowy wpływ na utrzymanie stałej temperatury wewnątrz mieszkań. Latem mieszkania są zacienione, więc nie wpada do nich zbyt dużo promieni słonecznych, a zimą – dzięki niemal 100-procentowej izolacji – ciepło zatrzymywane jest w środku. Jako blok w stylu budownictwa pasywnego Unic nie potrzebuje dodatkowych nakładów energetycznych do chłodzenia i ogrzewania wnętrz. Dzięki temu rachunki mieszkańców mogą być tańsze nawet o kilkadziesiąt procent.

Blok pasywny w Paryżu. Pierwszy taki projekt Chińczyków w Europie

Warto dodać, że technika domów pasywnych nie zakłada instalowania nowych systemów lub dodatkowych urządzeń. Przede wszystkim stawia się w niej na poprawę parametrów elementów i systemów istniejących w danym budynku.

Czytaj też: We Francji powstał pierwszy budynek z ujemnym śladem węglowym. Został zbudowany z konopnego betonu

Kogo będzie stać na zamieszkanie w tak wyjątkowym bloku? Okazuje się, że każdego! Wewnątrz znajdują się lokale mieszkalne o różnym standardzie i cenach – są zarówno mniejsze i niedrogie mieszkania, jak i luksusowe apartamenty.

A czy w ogóle warto do tej dzielnicy Paryża się przeprowadzić? Jeśli chcielibyśmy oglądać codziennie Wieżę Eiffla, to tak – ponieważ będziemy ją mieć w odległości 4 kilometrów, czyli niespełna godzinnego spaceru.