Skalista, ale jej powierzchnię spowija ocean wody. Czy „druga Ziemia” została w końcu odkryta?

TOI-1452 b – tak nazywa się nowo odkryta egzoplaneta w gwiazdozbiorze Smoka. Jak ogłosili naukowcy, jest ona zbudowana podobnie jak Ziemia – jej wnętrze jest skaliste, a powierzchnia pokryta wielkim oceanem wody. Jest to prawdopodobnie najbardziej przypominający “planetę oceaniczną” obiekt, jaki dotąd odkryto.
Skalista, ale jej powierzchnię spowija ocean wody. Czy „druga Ziemia” została w końcu odkryta?

Zespół naukowców pod kierownictwem dr Charlesa Cadieux z kanadyjskiego Uniwersytetu Montrealskiego przedstawił na łamach czasopisma The Astronomical Journal swoje niedawne odkrycie egzoplanety bardzo przypominającej naszą Ziemię.

Czytaj też: Sonda Lucy odkryła nieznany wcześniej obiekt. Krąży wokół pobliskiej planetoidy

TOI-1452 b jest egzoplanetą krążącą wokół jednej z dwóch gwiazd znajdującej się w układzie podwójnym w gwiazdozbiorze Smoka, 100 lat świetlnych od nas. Pod względem wielkości i masy jest nieco większa od Ziemi, ale odległość w jakiej się znajduje się od swojej gwiazdy jest taka, że temperatura na jej powierzchni jest optymalna, aby mogła tam występować woda.

Zdaniem naukowców, mamy do czynienia z planetą w 100 proc. pokrytą oceanami, co czyni ją podobną do niektórych księżyców Jowisza (Ganimedes i Kallisto) i Saturna (Tytan i Enceladus), które pokryte są grubą warstwą lodu.

„Druga Ziemia” – podobna, ale jednak trochę inna

A wokół czego krąży nasza domniemana „druga Ziemia”? Gwiazda macierzysta dla TOI-1452 b jest zdecydowanie mniejsza od naszego Słońca i jest jedną z dwóch gwiazd znajdujących się w układzie podwójnym. Ponadto oddalone są one od siebie o jedyne 97 jednostek astronomicznych.

Czytaj też: Pierwsza egzoplaneta zidentyfikowana dzięki nowej metodzie. Krąży wokół czerwonego karła i znajduje się niedaleko Ziemi

TOI-1452 b w porównaniu do Ziemi jest planetą o znacznie większym udziale wody w ogólnej masie. W przypadku naszej planety woda stanowi jedynie 1 proc. masy, chociaż nazywamy ją Błękitną Planetą z uwagi na to, że oceany pokrywają 70 proc. jej powierzchni. Na TOI-1452 b oceany mogą stanowić aż 30 proc. jej masy.

Jak przyznaje kierownik badań dr Charles Cadieux:

Toi-1452 b jest jednym z najlepszych kandydatów na planetę oceaniczną, spośrod tych dotychczas odkrytych. Jej promień i masa sugerują znacznie mniejszą gęstość, niż można by się spodziewać po planecie, która zasadniczo składa się ze skał tak, jak Ziemia.

Pomimo tego, że na nowo odkrytej planecie nie będziemy w stanie przejść ani metra suchą stopą, to istnieje duża szansa, że miłośnicy pływania mogliby bić na niej rekordy.

Odkrycia egzoplanety dokonano za pomocą teleskopu NASA TESS.