Większej na kontynencie nie spotkamy! Na południu Europy ruszyła gigantyczna elektrownia

Kolejny rekord w kategorii największych farm fotowoltaicznych został pobity. W Hiszpanii oddana została do użytku elektrownia składająca się aż z 1,5 miliona modułów PV. Farma nazywa się Francisco Pizarro. Kto będzie korzystał z energii przez nią wyprodukowanej?
Lokalizacja farmy fotowoltaicznej na mapie / źródło: Google Maps, zmodyfikowane

Lokalizacja farmy fotowoltaicznej na mapie / źródło: Google Maps, zmodyfikowane

Powstała farma fotowoltaiczna należy do ogromnego koncernu Iberdrola i według informacji przez niego podanych, Francisco Pizarro jest największą tego typu elektrownią w Europie oraz największą na świecie uruchomioną przez hiszpańską firmę.

Czytaj też: To nie kontener, a stacja transformatorowa! Czym jest polski produkt, który zobaczymy na farmach fotowoltaicznych?

Konstrukcja jest zlokalizowana poza obszarem zurbanizowanym. Znajduje się dokładnie w prowincji Cáceres, pomiędzy wioskami Torrecillas de la Tiesa i Aldeacentenera. Jej powierzchnia wynosi aż 13 kilometrów kwadratowych, czyli tyle, ile średnia powierzchnia niewielkiego miasteczka w Polsce.

Największa elektrownia w Europie. Ile energii produkuje hiszpańska farma fotowoltaiczna?

Elektrownia Iberdroli ma moc 590 MWp, co odpowiada mniej więcej zapotrzebowaniu na energię ponad 330 tys. gospodarstw domowych w ciągu roku. Kto będzie głównym odbiorcą wyprodukowanej energii?

Okazuje się, że duże koncerny zainteresowały się farmą fotowoltaiczną. Francisco Pizarro będzie produkowała energię dla takich producentów jak Danone, Bayer i PepciCo. Koncerny będą w 100 proc. zasilać swoje fabryki, ośrodki badawcze i siedziby biurowe z energii słonecznej. Umowy pomiędzy gigantami są na etapie finalizacji.

Czytaj też: Wkraczamy w nową epokę! Oto pierwsze perowskitowe ogniwo fotowoltaiczne użyte w takiej skali

Ile kosztowała budowa tak ogromnej farmy fotowoltaicznej? Zostało wydane ponad 300 mln euro, dzięki którym powstało niespełna 1,5 miliona modułów PV. Przy budowie pracował aż 1500 osób, w tym większość stanowili lokalni mieszkańcy.

Co ciekawe, Iberdrola pobiła swój własny rekord pod względem wielkości farmy – poprzednia elektrownia również należała do tego koncernu, znajdowała się w regionie autonomicznym Hiszpanii Estremadura i miała moc 500 MWp.